A líbiai hatóságok felfüggesztették 10, a migránsok helyzetével foglalkozó nemzetközi humanitárius segélyszervezet - köztük Orvosok Határok Nélkül (MSF) - működési engedélyét pénteken.
A hatóságok a lépést egyrészt azzal indokolták, hogy a szóban forgó szervezetek "az ország etnikai összetételének megváltoztatására törekedtek az által, hogy maradásra buzdították a szubszaharai térségből érkezőket", valamint kiemelték, hogy a szervezetekhez befolyó pénzösszegek átláthatatlansága miatt a pénzmosás gyanúja is felmerült.
Sajtótájékoztatóján Szálim Geit, a líbiai belbiztonsági szóvivő azt mondta, jogi lépéseket is terveznek a szervezetek ellen, amelyek szerinte a migránsoknak nyújtott anyagi segítség, élelmiszersegélyek és lakhatási támogatás nyomán "Líbiát tranzitországból célországgá változtatják".
A felfüggesztett szervezetek között van a Norvég Menekültügyi Tanács (NRC) és az International Relief is, amelyet a tripoli kormány azzal vádol, hogy az egészségügyi tárca engedélye nélkül foglalkoztatott egészségügyi dolgozókat, illetve nem az előírásoknak megfelelően tárolta az orvosi felszereléseit.
Líbia - amely 2011-ben, az évtizedeken át teljhatalommal uralkodó Moammer Kadhafi elnök megbuktatása és meggyilkolása után káoszba süllyedt - hat afrikai országgal is határos, egyúttal a szubszaharai és a közel-keleti térségből Európa felé menekülők egyik legfontosabb tranzitországa. Az ENSZ becslései szerint 2024-ben mintegy 787 ezer migráns élt Líbiában.
(MTI)