Az Egyesült Államok nagyon nem örül annak, hogy a nemrég bejelentett európai fegyverkezési program során az EU tagállamainak egy része elsősorban helyileg gyártott fegyvereket akar vásárolni, Washington a háttérben elég keményen elkezdett lobbizni azért, hogy ne szorítsák ki az USA fegyvergyártóit – tudta meg öt, egymástól különálló forrásból a Reuters.



Fotó: Artur Widak/NurPhoto/Getty Images

Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere március 25-én explicit rászólt a balti államokra, hogy vegyenek amerikai fegyvereket, mert ha nem így tesznek, Washington „negatív fényben” fogja látni intézkedésüket.

Hasonló üzenetet egy meg nem nevezett skandináv állam is kapott az Egyesült Államoktól.

Egy másik, amerikai forrás elismerte, hogy Washington valóban nyomást próbál gyakorolni az európai országokra, hogy vásároljanak továbbra is amerikai fegyvereket.

– Ez egy olyan dolog, amire a miniszter felhívta a figyelmet, és a jövőben is így tesz majd – mondta az anonim amerikai megszólaló.

Hivatalos kapacitásban az amerikai külügyminiszter annyit reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök örül, hogy az európai országok foglalkoznak saját védelmi képességeik fejlesztésével, ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy „a transzatlanti védelmi együttműködés erősebbé teszi a szövetséget.”

Európa nemrég egy sokmilliárdos fegyverkezési programba kezdett ReArm Europe néven, felmerült ennek kapcsán, hogy főleg európai gyártóktól kellene beszerezni a megvásárolni tervezett haditechnikai eszközöket. Ennek részben az az oka, hogy sok európai vezető úgy gondolja, a Trump által vezetett USA nem megbízható szövetséges.

(Reuters - Portfólió)