A belügyminisztérium kész arra, hogy tárgyalásokat folytasson a hegyimentő szolgáltatások fizetőssé tételéről Horvátországban - jelentette ki Davor Bozinovic horvát belügyminiszter.
A téma azután került újra napirendre, hogy a hétvégén a Horvát Hegyimentő Szolgálatnak (HGSS) egy 50 éves horvát állampolgár után kellett kutatnia az ország legmagasabb hegyláncán, a Velebiten. A férfi a hegyi út egy részét gépkocsival tette meg, majd a csomagtartójából kivette a kerékpárját, és téli viszonyok között elindult a legmagasabb hegyfokra, a 1757 méteren fekvő Vaganski-csúcsra. Miután családtagjai nem tudták elérni telefonon, értesítették a mentőszolgálatot. A férfi után egész éjjel kutattak a HGSS tagjai, és másnap egy hegymászó menedékhelyen találtak rá. Tizenhárom óra biciklizés után szombaton este kilenc órakor ért a menedékházba, és senkit nem értesített hollétéről.
"Mennyi erőforrás, erőfeszítés, aggodalom, izzadság és munka, miért??? Az óriási emberi butaságért és a rendkívüli felelőtlenségért mindenekelőtt önmagukkal és szeretteikkel szemben, majd mindazokkal szemben, akik minden tőlük telhetőt megtettek, hogy megelőzzék az esetleges nem kívánt következményeket, vagy ennek a mutatványnak a legrosszabb kimenetelét" - írta a HGSS a közösségi oldalán.
Bozinovic elmondta: a HGSS a törvénynek megfelelően jogosult szabálysértési eljárás elindítására abban az esetben, ha a beavatkozás rendkívüli gondatlanság eredménye.
Tény, hogy évente 20 millió turista érkezik Horvátországba, a HGSS pedig egy félhivatásos szervezet, amelynek megvannak a maga feladatai és kötelezettségei - fogalmazott a tárcavezető, hozzátéve, hogy a belügyminisztérium nem zárkózik el a hegyimentő szolgálat által nyújtott, jelenleg teljesen ingyenes beavatkozások fizetőssé tételétől, és hajlandó tárgyalásokat folytatni a témáról.
A Horvát Hegyimentő Szolgálat országos, önkéntes, szakmai, humanitárius és párton kívüli, közérdekű egyesület. Legfontosabb célja a balesetek megelőzése, a mentés és az elsősegélynyújtás a hegyvidéki és más, nehezen megközelíthető területeken, valamint olyan rendkívüli körülmények között, ahol a mentés és segítségnyújtás speciális szakmai ismereteket, speciális technikai eszközöket igényel az emberi élet, egészség és vagyon megőrzése érdekében. Non-profit szervezet, amely Horvátország érdekeit szolgáló tevékenységeket folytat. Egybefogja a hegyimentő szolgálatokat az egész ország területéről, tevékenységét a polgári védelemről és a horvát hegyi mentőszolgálatról szóló törvény szabályozza, amelyet a horvát parlament 2006. június 30-án fogadott el - olvasható a HGSS honlapján.
(MTI)