Távozik posztjáról az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) oltásokért felelős biológiai és kutatási központjának igazgatója az új egészségügyi miniszterrel való közös munka ellehetetlenülésére hivatkozva.

Peter Marks az FDA megbízott vezetőjének küldött levelében közölte, hogy április 5-i hatállyal megválik hivatalától és nyugdíjba vonul.

A Biológiai Értékelési és Kutatási Központ igazgatója azt hangoztatta: megvolt benne a hajlandóság a közös munkára az oltásbiztonság terén, amellyel kapcsolatban Robert F. Kennedy Jr. miniszternek aggályai vannak, de arra a következtetésre jutott, hogy nem lehetséges az együttműködés. Peter Marks azt írta: világossá vált számára, "hogy az igazság és az átláthatóság nemkívánatos a miniszternél, ő inkább saját tévinformációinak és hazugságainak megerősítését várja el".

Az FDA tisztségviselőitől származó információk szerint Marks korábban ultimátumot kapott a minisztertől, hogy amennyiben nem mond le igazgatói posztjáról, elbocsátják.

Az egészségügyi minisztérium új vezetése - a kormányzati munka hatékonyabbá tételének jegyében - a főállású dolgozók negyedét érintő leépítésről határozott a tárcánál és az ahhoz tartozó hivataloknál. A korábbi 82 ezres dolgozói létszámot 62 ezresre csökkentik, ami az FDA állományában 3500 embert érint. Az erről szóló részletes számokat a héten hozta nyilvánosságra a minisztérium. A 20 ezres leépítésen belül 10 ezer elbocsátás, 10 ezer pedig önkéntes távozás útján valósul meg.

Kennedy a leépítéssel kapcsolatban csütörtökön úgy fogalmazott, "fájdalmas időszak következik" a minisztérium számára, de hozzátette, határozottan kitart azon cél mellett, hogy a túlburjánzott adminisztratív személyzet létszámát csökkentsék, miközben a tudósok és első vonalban dolgozó egészségügyi szakemberek körét bővítik.

A tárcavezető januárban és februárban a miniszteri jóváhagyási folyamat során azért kapta a legtöbb bírálatot és kérdést, amiért korábban oltásszkeptikus, a vakcinabiztonságot érintő megnyilvánulásai voltak.

Ugyanakkor Kennedy a Texasból indult és azóta több más államban is megjelent bárányhimlőjárványra reagálva március elején arra kérte a szülőket, hogy konzultáljanak gyermekük orvosával az oltás felvételéről. Egy közleményében azt írta, "az oltás nem csupán az egyes gyerekeket védi a bárányhimlőtől, de hozzájárul a közösségi immunitás kialakulásához, ami azoknak nyújt védelmet, akik egészségi okok miatt nem részesülhetnek védőoltásban".

Január óta csak Texasban, elsősorban az állam déli részén, 400 bárányhimlős esetet regisztráltak az egészségügyi hatóságok. Az állam szakminisztériumának pénteki adatai szerint a betegség miatt eddig nagyjából 50-en szorultak kórházi ellátásra, és egy gyermek meghalt, akinek nem volt kísérőbetegsége, ugyanakkor nem volt beoltva.

(MTI)