A pusztító erejű pénteki földrengés ledöntötte Mianmarban a najpjidói nemzetközi repülőtér légiforgalmi irányítótornyát - közölte szombaton az AP hírügynökség a térségről készült műholdas felvételek elemzése után. A nap folyamán sorra érkeznek Mianmarba a külföldi mentőalakulatok, miközben a halálos áldozatok száma 1600 fölé nőtt.
A földrengésnek legkevesebb 1644 halálos áldozata és legalább 3400 sérültje van - közölte a mianmari katonai vezetés szombaton a televízióban.
A mentési munkákat egyre több csapat segíti Mandalajban és Najpjidóban, de annak ellenére, hogy több külföldi országból érkeznek mentőalakulatok és felszerelések, a műveletet akadályozza, hogy az említett városok repülőterében károk keletkeztek, így alkalmatlanok a repülőgépek fogadására.
A Planet Labs PBC cég szombaton készült műholdas felvételein - az AP elemzése szerint - az látható, hogy az irányítótorony a földből szinte kiszakadva dőlt el. Egyenlőre nem tudni, hogy az összeomláskor hányan tartózkodtak a toronyban.
Najpjidó házainak többségében nincs áram-, telefon- és internetszolgáltatás, a mentőcsapatok szombaton napközben a megrongálódott utak kijavításán dolgoztak. A hatóságok lezárták azt a városrészt, ahol pénteken kormánytisztviselők elszállásolására használt épületek dőltek össze.
Az első kínai mentőcsapat szombat reggel érkezett meg a jangoni nemzetközi repülőtérre. A délnyugat-kínai Jünnan tartományból érkező 37 fős csapat detektorokat, földrengés-előrejelző rendszereket és drónokat hozott magával; egy 82 fős másik csapat délután érkezett Jangonba a mentés segítésére. A kínai vöröskereszt sürgősségi humanitárius segélyt küldött, egyebek között sátrakat, takarókat, összecsukható ágyakat és segélycsomagokat.
A Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) külügyminiszterei nyilatkozatot adtak ki arról, hogy az országnak sürgősen szüksége van humanitárius segélyre, és kijelentették, hogy készen állnak a mentés és a helyreállítás támogatására.
Szingapúr egy 80 fős kontingenst küldött a mentés segítésére, munkájukat négy keresőkutya is segíti. A csapat speciális mentési műveletekre, orvosi segítségnyújtásra, kutatási-mentési műveletekre, valamint veszélyes anyagok kezelésére is szakosodott. Az ASEAN vészhelyzeti reagálási és értékelési csapatának részeként a szingapúri polgári védelem három tisztje is Mianmarba utazott a katasztrófa sújtotta területeken a szükségletek felmérésére.
Malajzia katasztrófavédelmi szolgálata közölte, hogy vasárnap egy 50 fős csapatot küldenek Jangonba a mentés támogatására.
Új-Zéland bejelentette, hogy 2 millió új-zélandi dollár sürgősségi segélyt küld a Nemzetközi Vöröskereszten keresztül Mianmar részére.
India pénteken 15 tonnányi segélyt küldött, köztük sátrakat, takarókat és élelmiszereket.
(MTI)
Korábban írtuk: Közel hétszázra emelkedett a mianmari földrengés áldozatainak száma
Kapcsolódó: Rendkívüli állapotot hirdettek több földrengés sújtotta mianmari régióban