Az Oresnyik-rakétarendszer robbanófejének hőmérséklete a Nap felszínének hőfokához hasonlítható - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken a Jövő Technológiájának Fóruma 2025 elnevezésű moszkvai rendezvény plenáris ülésén.
Putin:
— Clash Report (@clashreport) February 21, 2025
The Oreshnik warheads can withstand temperatures equal to the temperature of the Sun. pic.twitter.com/q94NVw3GC0
"Az egész világ az Oresnyikről beszél. De milyen anyagokról van szó? Ezeken a robbanófejeken a hőmérséklet a Nap hőmérsékletének felel meg. A Nap-felszín hőmérsékletének" - nyilatkozott Putyin.
"Ez az új anyagok fejlesztésének eredménye. A nyolcvanas évek siklórepülő-blokkok rendszerét feljelszettük, Avangardnak neveztük el. Ott hasonló hőmérséklet van, valamivel alacsonyabb, mint a Nap felszínén" - mondta az elnök.
Putin randomly mentioned the "Oreshnik" and claimed its warhead can withstand temperatures like the sun's surface. Not sure why he wants to bomb the sun. Maybe he could tell Trump and Musk, and the three of them could be the first to reach the sun’s surface. pic.twitter.com/eALNhUFcrB
— WarTranslated (@wartranslated) February 21, 2025
Elmondása szerint a nyolcvanas években egyszerűen lehetetlen volt ilyen rendszert kifejleszteni, mert nem voltak meg hozzá a megfelelő anyagok, mert a meglévők repülés közben "megolvadtak, mint a jégkrém".
⚡️Putin: The new Oreshnik warheads are designed to withstand extreme conditions, including temperatures as hot as the Sun’s surface. 🇷🇺 pic.twitter.com/LhSu2iNlyp
— The World Truth Eyes (@theworldtruthe) February 21, 2025
Emlékeztetett rá, hogy Oroszországgal "teljesen indokolatlanul" megszakították az MSZ-21-300-as utasszállító repülőgép közös kifejlesztésére vonatkozó nemzetközi megállapodásokat.
"Köszönet a Roszatom szakembereinek, akik mind a szárny, mind a törzs anyagát elkészítették. Igen, a projekt egy kicsit csúszott. De minden elkészült. Mindent a saját kezükkel, a saját fejükkel csináltak. És minden sikerült. Minden más területen ugyanilyen aktív és kreatív módon kell együttműködnünk" - mondta.
A külföldi cégeknek az Oroszországba való visszatérési szándékával kapcsolatban azt mondta, hogy ezt alaposan meg kell fontolni, és nem szabad eltékozolni a kifejlesztett képességeket. Meglátása szerint a külső problémák és szankciók fontos ösztönző szerepet játszottak az orosz gazdaságban.
Putyin sürgette, hogy a tudomány finanszírozását a GDP két százalékára növeljék, és azt hangoztatta, hogy a hatóságoknak továbbra is támogatniuk kell a magánbefektetőket a kutatás és a fejlesztés területén. Leszögezte, hogy Oroszország nem fog akadályt gördíteni a nyugati tudósokkal való együttműködés elé.
Kiemelte az önálló technológiai fejlesztés fontosságát, hogy Oroszország ne nyersanyagokat, hanem magas színvonalú termékeket exportáljon. Azt hangoztatta, hogy az orosz műszaki megoldások gyakran hatékonyabbnak bizonyulnak, mint azok külföldi megfelelői.
Elismerte ugyanakkor, hogy több területen a külföld megelőzte Oroszországot, és hogy sok a tennivaló, többek között a hajtóműgyártás területén is. Kitért rá, hogy Oroszország abszolút vezető szerepet tölt be az Északi-sarkvidék kutatásában, és hogy számos állam együtt kíván működni vele a nukleáris jégtörők gyártásában.
(MTI)