Több havi mélypontra süllyedtek, és csaknem stagnálást jeleznek a brit gazdaság februári aktivitási mérőszámai.

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) előzetes felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 50,5-re csökkent a januárban mért 50,6-ról.

A februári kompozit index kéthavi mélypont.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 50,5-ös februári kompozit adat a brit üzleti magánszektor teljesítményének növekedésére vall, de az élénkülés üteme minimálisra lassult.

A kompozit indexen belül a brit gyáripar aktivitási mutatója meredeken, a januári 48,3-ról 46,4-re - 14 havi mélypontra - zuhant.

A feldolgozószektor aktivitása négy hónapja folyamatosan gyengül, és a visszaesés üteme az év eleje óta gyorsult.

A brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor BMI-mérőszáma ugyanakkor valamelyest javult: a januári 50,8-ról 51,1-re emelkedett ebben a hónapban.

Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence üzleti főközgazdásza az előzetes februári BMI-felmérést kommentálva hangsúlyozta, hogy a mérőszámok alapján a brit üzleti magánszektor aktivitása továbbra is a lefulladáshoz közeli szinteken jár.

Kiemelte: a BMI-részindexek közül a foglakoztatási mutatók olyan mértékű vállalati munkahelyleépítéseket jeleznek, amilyenre - a koronavírus-járvány időszakát nem számítva - a 2008-2009-es globális pénzügyi válság óta nem volt példa a brit gazdaságban.

Williamson rámutatott, hogy mindeközben erősödik az inflációs nyomás, így stagflációs környezet kezd kialakulni a brit gazdaságban, és ez pénzügypolitikai dilemmát jelent a Bank of England számára.

A brit statisztikai hivatal (ONS) e héten ismertetett adatai szerint a fogyasztói árak januárban átlagosan 3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

Ez azt jelenti, hogy tíz hónapja nem mért ütemre gyorsult a múlt hónapban az éves összevetésű brit infláció, amely a tavaly szeptemberi 1,7 százalékos legutóbbi mélypont után október óta ismét folyamatosan a Bank of England 2 százalékos célszintje felett jár.

A brit jegybank a gyenge gazdasági teljesítményre reagálva tavaly enyhítési ciklusba kezdett: augusztusban és novemberben, illetve idei első, február 6-i kamatdöntő ülésén egyaránt negyed százalékponttal csökkentette az alapkamatot, amely jelenleg 4,50 százalék.

A monetáris testület a februári kamatdöntéshez fűzött negyedéves pénzügypolitikai jelentésében a korábbi prognózis felére, 1,5 százalékról 0,75 százalékra rontotta a brit gazdaság idei egész éves növekedésére szóló előrejelzését.

Elemzői várakozások szerint azonban a Bank of England ennek ellenére várhatóan az év második feléig szünetelteti enyhítési ciklusát, tekintettel az inflációs nyomás erősödésére.

(MTI)