Az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol csütörtökön felhívta a figyelmet arra, hogy egyre több olyan csoport tűnik fel a nemzetközi számítógépes hálózatokon, amelyek célja a gyermekek súlyos bántalmazása.

Ezek az online közösségek a manipuláció eszközeivel megpróbálják normalizálni az erőszakot, kiskorúakat rontanak meg vagy radikalizálnak, és a modern társadalom összeomlását hirdetik terrorcselekmények, káosz és erőszak révén. Olyan ideológiákat terjesztenek, amelyek tömeges lövöldözésekre, robbantásokra és más bűncselekmények elkövetésére ösztönöznek - olvasható a felhívásban.

A szóban forgó csoportok szektaszerűen működnek, ahol - az Europol fogalmazása szerint - karizmatikus vezetők manipulációval vonzzák és irányítják áldozataikat. A hierarchia a megosztott extrém tartalmak mennyiségén alapul, amelyek között erőszakcselekményeket, állatkínzást és gyermekek szexuális kizsákmányolását bemutató videók is szerepelnek.

Az Europol szerint az elkövetők online platformokon keresztül keresik áldozataikat, különösen a 8-17 éves, sérülékeny fiatalokat, köztük az "LMBTI-közösség" tagjait, etnikai kisebbségeket és mentális problémákkal küzdőket. Manipulációs technikákat alkalmaznak, hogy bizalmat építsenek, majd személyes információkat gyűjtenek a fiatalokról, amelyeket zsarolásra használnak. Az áldozatokat erotikus tartalmak készítésére, önbántalmazásra vagy erőszakos cselekmények elkövetésére kényszerítik, és fenyegetéssel tartják őket ellenőrzés alatt.

Az uniós szervezet felhívta figyelmet: ha egy gyermek bekerül egy ilyen bűnözői hálózatba, még sérülékenyebbé válik, ezért kulcsfontosságú az időben történő felismerés és megelőzés. Figyelmeztető jel lehet a titkolózás az online tevékenységekről, visszahúzódás, érzelmi zavarok, fokozott érdeklődés az erőszakos tartalmak iránt, megváltozott nyelvhasználat vagy rejtegetett fizikai sérülések. Az online aktivitás is árulkodó lehet, például ismeretlen személyekkel való kapcsolat, titkosított kommunikáció - olvasható a felhívásban.

(MTI nyomán)