Feljelentést tett a kommunizmus bűneit kutató és a román száműzöttek emlékét ápoló intézet (IICCMER) hétfőn Diana Sosoaca román európai parlamenti (EP-) képviselő ellen, amiért az SOS Romania párt színeiben megválasztott politikus nyilvánosan dicsőítette Nicolae Ceausescu volt román kommunista diktátort az Európai Parlament plénuma előtt.

Hétfői közleménye szerint az intézet egy 2002-ben kiadott sürgősségi kormányrendeletre alapozta a legfőbb ügyészséghez beterjesztett feljelentését. A jogszabály 3 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni a fasiszta, rasszista, idegengyűlölő szervezetek jelképeinek használatát, eszméinek terjesztését, illetve a háborús bűnösök vagy emberiesség elleni bűncselekmények miatt elítéltek nyilvános kultuszát.

Az IICCMER Diana Sosoacának az EP február 11. ülésén elhangzott felszólalását csatolta bizonyítékként, amelyben az Európai Bizottság közel-keleti politikáját bíráló román képviselő azt "tanácsolta" a brüsszeli vezetésnek, hogy vegyen példát Ceausescuról, akinek szerinte sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni "Izraelt és a palesztinokat, hozzátéve, hogy "diktátor volt ugyan, de olyan külpolitikát folytatott, amelynek senki sem ért a nyomába".

Az intézet megjegyzi: az EP-képviselő korábbi állásfoglalásaiban is rendszeresen dicsőítette a volt kommunista diktátort.

"Elfogadhatatlan, hogy 35 évvel az 1989-es (romániai) forradalom után a múlt elnyomásának egyik jelképét példaként állítsa elénk a demagóg, populista retorika (...) Nicolae Ceauşescu nem 'látnok volt', ahogy ez a fajta mérgező diskurzus igyekszik bemutatni, hanem egy zsarnok, aki saját népét az elszigeteltség, a félelem és a szegénység politikájának vetette alá. A személyi kultusz, az ellenzék bármely formájának brutális elnyomása és az általa generált gazdasági katasztrófa rezsimjének vitathatatlan realitása, és az ezek szépítésére tett kísérlet nemcsak tudatlanságot, hanem a történelmi igazság mély megvetését is jelzi" - idézte a közlemény Daniel Sandrut, az IICCMER ügyvezető elnökét.

Az intézet vezetője szerint a totalitarizmus történelmi leckéire épülő Európában nem maradhat szigorú büntetés nélkül az ilyen eszmék terjesztése, és az állami intézmények határozott fellépésére van szükség ahhoz, hogy Romániát ne engedjék felelőtlen, autokratikus politikusok fogságába esni.

Romániában hivatalos adatok szerint több mint félmillió áldozatot követelt a négy és fél évtizedes kommunista diktatúra. A kommunizmus bűneinek dokumentálására 2009-ben létrehozott IICCMER egyik legnagyobb visszhangot kiváltó kezdeményezése az egykori politikai börtönök még életben talált volt vezetőinek, a volt munkatábor-parancsnokoknak a büntetőjogi felelősségre vonása volt. Az IICCMER által feljelentett "kommunista pribékek" közül kettőnek az ügyében született jogerős, 20-20 év szabadságvesztésről szóló, elmarasztaló ítélet, mindkét elítélt néhány évi raboskodás után börtönben halt meg.

(MTI)