Dorin Recean moldovai miniszterelnök csütörtökön bejelentette az energiaválság miatt bevezetett szükségállapot végét.
"Ma véget ér a szükségállapot 60 napos időtartama, amelyet egyelőre nem hosszabbítunk meg. Sikerült megteremteni az alapvető feltételeit annak, hogy a Dnyeszter-melléki régió gázellátása biztosítva legyen szükségállapot érvényben hagyása nélkül is" - írta a Facebookon Recean.
A szakadárok irányítása alatt álló Dnyeszteren túli, Moldova és Ukrajna határán fekvő régió lakói január elsejétől maradtak fűtés és áram nélkül, miután Ukrajna leállította a gáztranzitot, és a moldovai kormány nem volt hajlandó rendezni a Gazprommal a felhasznált energiahordozókért fennálló tartozását, amelyet az orosz fél 709 millió dollárra becsül. A moldovai és a Dnyeszteren túli terület hatóságai is szükségállapotot rendeltek el, a helyzet rendezéséig pedig energiatakarékossági intézkedéseket vezettek be.
A gázszállítások február elején megindultak a Dnyeszter-mellékre, de már az Európai Unió 30 millió eurós támogatásának köszönhetően. Moldova pedig Maia Sandu elnök januári közlése szerint villanyáram-szükségletének felét tudja fedezni határain belül, a fennmaradó részt külföldről, zömében Romániától vásárolja.
Moldova kisebb szünetekkel a koronavírus-járvány 2020. évi kitörése óta szükségállapotban él. 2021-ben az energiaválságra, 2022-ben pedig az ukrajnai helyzetre hivatkozva vezettek be szükségállapotot, majd 2023 decemberében ezt megszüntették. 2024 októberében elnökválasztást tartottak, majd december 13-án a parlament további 60 napra szükségállapotot rendelt el a gázellátás bizonytalansága miatt, miután Ukrajna tervbe vette az orosz gáztranzit leállítását.
(MTI)