Afganisztánban a tálibok felfüggesztették a Radio Begum nevű, elsősorban nőknek szóló rádióállomást, a kabuli vezetés közleménye szerint azért, mert az állomás megsértette a műsorszolgáltatásra vonatkozó jogszabályokat.

A tálibok vezette kulturális és információs minisztérium azt közölte, a Radio Begum "visszaélt a sugárzási engedéllyel", valamint azzal vádolta az orgánumot, hogy tartalmakkal lát el egy Afganisztánon kívül működő televíziót is. A tárca ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a felfüggesztésről szóló döntést vizsgálják, és végleges döntést később hoznak.

Az állomás dolgozói azt mondták a sajtónak, hogy a tálibok kedden razziát tartottak a kabuli stúdióban, és két társukat őrizetbe vették, illetve több számítógépet és mobiltelefont is elvittek.

A rádió vezetősége közleményben aláhúzta, hogy műsoraikkal az afgán népet, elsősorban a nőket kívánták szórakoztatni, és soha nem folytattak politikai tevékenységet.

A rádióállomást 2021-ben, már a tálibok hatalomátvétele után indították.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet úgy tudja, hogy a tálibok csak 2024-ben legkevesebb 12 médiaszolgáltatót zártak be.

Hatalomra kerülése óta a tálib kormányzat egyre szűkíti a lányok és nők jogait, bezárta a középiskolák és az egyetemek kapuit előttük, nem járhatnak közparkokba, sportlétesítményekbe és a fürdőkbe. A tálibok szerint "az afgán kultúra és az iszlám törvények" értelmezésével összhangban tett intézkedéseikkel tiszteletben tartják a nők jogait.

Jelenleg az afgán nők csak általános iskolában tanulhatnak, nem járhatnak parkokba, sportcsarnokokba, szépségszalonokba, kísérő nélkül nem léphetnek az utcára, egy tavaly kiadott rendeletben gyakorlatilag megtiltották azt is számukra, hogy otthonaikon kívül megszólaljanak, beleértve azt is, hogy egymással beszélgessenek.

(MTI)