A tömeges migrációt "mai világunk egyik legnagyobb tragédiájának" nevezte hétfőn Marco Rubio amerikai külügyminiszter panamai látogatásának második napján.

Hangsúlyozta, hogy a tömeges elvándorlás "országokra van hatással világszerte. Tudomásul vesszük, hogy a tömeges migrációban részt vevők közül számosan gyakorta áldozatok, illetve áldozatul esnek az úton, és ez nem jó senki számára sem" - tette hozzá az amerikai külügyminiszter azt követően nyilatkozva, hogy figyelemmel kísért egy kitoloncolási járatot, amely Panamából indult el 43 migránssal a fedélzetén Kolumbiába.

Az amerikai külügyminisztérium állásfoglalásában leszögezte, hogy az ilyen kitoloncolások erős, elrettentő üzenetet küldenek. A tárca hozzátette, hogy az Egyesült Államok mintegy 2,7 millió dolláros (egymilliárd forint) támogatást nyújtott Panamának a szállítási költségek fedezésére.

Donald Trump amerikai elnök intézkedéseket helyezett kilátásba azon latin-amerikai országok ellen, amelyek nem hajlandók visszafogadni állampolgáraikat, s rövid időre büntetővámot is elrendelt Kolumbiával szemben, amiért nem volt hajlandó két kitoloncolási járatot fogadni. Panama viszont engedélyezte a harmadik országokból származó illegális bevándorlók visszaszállítását területére, illetve visszafordított az Egyesült Államok felé igyekvő migránsokat is.

José Raúl Mulino panamai elnök a múlt héten közölte, hogy hazája csaknem 2000 - többségében kolumbiai, illetve ecuadori - migránst toloncolt ki 59 repülőjárattal tavaly júliusi hivatalba lépése óta az Egyesült Államokkal kötött megállapodás értelmében. Vasárnap pedig Rubióval tartott megbeszélésén felajánlott egy repülőteret a Darién régióban a más országokból származó migránsok kitoloncolási járataihoz.

Panama mindemellett januárban arról számolt be arról, hogy több mint 90 százalékkal visszaesett az őserdei régióján, Darién dzsungeljén keresztül érkező migránsok száma az egy évvel korábbihoz képest. Mulino kormánya szerint mindez annak a számlájára írható, hogy sikerült a migránsok belépési pontjait korlátozni az országba, illetve fokozták az őrjáratokat a dzsungelben.

Rubio hétfőn Panama migrációs együttműködésének eredményeit hangsúlyozta, rávilágítva, hogy az illegális bevándorlók száma drámai csökkent.

"Ez hatékony módja a romboló és destabilizáló hatású illegális bevándorlás, illetve a migránsok tömeges áradatának feltartóztatására" - emelte ki. "Lehetetlen lett volna megvalósítani panamai barátaink és szövetségeseink erős partnersége nélkül" - tette hozzá.

"Amerikai részéről tudatában vagyunk annak, hogy az emberek többségének, aki ide (Panamába) érkezik, az a célja, hogy eljusson az Egyesült Államokba. (...) Így azt mondhatni, egy bizonyos ponton határaink nem Texasnál, illetve Mexikónál kezdődnek, hanem jóval lejjebb" - fogalmazott az amerikai külügyminiszter. Rubio latin-amerikai körútjának következő állomása Salvador lesz, ahol szintén a migráció kérdéséről tárgyal majd.

(MTI)