A Ruanda által támogatott M23 tuszi lázadószervezet fegyveresei tovább törtek előre pénteken a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén fekvő Bukavu irányába, és várhatóan ismét szembe találják magukat Burundi katonáival, akik 2021 óta állomásoznak a térségben.
A burundi katonák létszámát 8-10 ezer közöttire becsülik - közölte Jason Stearns volt kongói ENSZ-megfigyelő. A burundi katonák már január elején heves összecsapásokat vívtak az M23 fegyvereseivel az Észak-Kivu tartománybeli Nunguban. Stearns szerint a burundiak azóta visszavonultak Dél-Kivu tartományba, és Kavumutól északra igyekeznek megakadályozni az M23 és ruandai támogató egységeik előretörését.
Egy ENSZ-illetékes és a ruandai kormány szerint ruandai katonából ugyancsak 8-10 ezer tartózkodik a Kongói DK-ban.
A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC), amely az ENSZ-misszió (MONUSCO) mellett szintén állomásoztat békefenntartókat (SAMIDRC) Kongóban, rendkívüli csúcsértekezletet hívott össze péntekre a zimbabwei fővárosba, Hararéba. Ezen a SADC soros elnöke, Emmerson Mnangagwa zimbabwei elnök a lehető leghatározottabban elítélte a szervezet nevében az agressziós erők támadásait és közölte, hogy a SADC kész fokozni erőfeszítéseit a civilek védelmére az instabilitás minden formájával szemben.
Az ENSZ Emberi Jogok Főbiztosságát (OHCHR) aggasztja a szemben álló táborok mindegyikében elharapózott erőszak. A hivatal legkevesebb tizenkét dokumentált önkényes kivégzésről tud január 26-a és 28-a között, valamint a kongói fegyveres erők és a kormánypárti Wazalendo milíciaszövetség által elkövetett nemi erőszak újabb eseteiről. Az OHCHR előtt van felülvizsgálat alatt 52 olyan jelentés, amely nők megerőszakolásáról szól kongói katonák által.
Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön tárgyalt Joao Lourenco angolai, Yoweri Museveni ugandai és Evariste Ndayishimiye burundi államfővel az ellenségeskedések megállításáról - közölte pénteken a francia elnöki hivatal. Macron csütörtök este tárgyalt Félix Tshisekedi kongói elnökkel is a helyzet értékeléséről és a lehetséges diplomáciai fellépésekről, de kapcsolatban áll Paul Kagamé ruandai elnökkel is - tette hozzá az Élysée-palota.
Franciaország határozattervezetet készül benyújtani pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsában azzal a céllal, hogy növeljék a nyomást Ruandán csapatai kivonása érdekében - közölte Nicolas de Riviere francia ENSZ-nagykövet.
Tshisekedi elítélte a nemzetközi közösségnek a kigali rendszer barbárságával szemben tanúsított "némaságát" és "tétlenségét", és figyelmeztetett, hogy az eszkalációnak beláthatatlan következményei lesznek a Nagy-tavak térségében.
Az Európa-Közép-Afrika (EuRAC) nevű, mintegy harminc tagszervezetből álló és a Nagy-Tavak térségében működő európai segélyezési hálózat pénteki közleményében azzal vádolta meg az európai országokat, hogy Ruandával szembeni következetlen politikájukkal cinkossá váltak a kongói válságban.
(MTI)