Az afgán menekültek kitoloncolásának leállítására szólította fel hétfőn Tádzsikisztánt az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), az erőszakos visszatérítések veszélyeire figyelmeztetve.

"Tádzsikisztán megsérti a menekültekre vonatkozó jogszabályokat az afgán menekültek kitoloncolásával, akikre hazájukban kínzások vagy más kegyetlenségek várhatnak" - figyelmeztetett az UNHCR, hozzátéve, hogy 80 olyan afgánról tud, akit decemberben hazatoloncoltak. Ők zömében érvényes útlevéllel, vízummal, illetve menekültpapírokkal rendelkező férfiak voltak.

A szervezet egyúttal felszólította a dusanbei kormányt, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy egyetlen nemzetközi védelemért folyamodó személy se váljon erőszakos kitoloncolás áldozatává, ha a hazájában üldöztetésnek van kitéve.

Az UNHCR adatai szerint Tádzsikisztánban csaknem 9000 afgán menekült él, és a tádzsik hatóságok 2023 eleje és 2024 vége között legkevesebb 114 afgán állampolgárt toloncoltak ki jogtalanul.

A kilencvenes években sokan érkeztek Afganisztánból Tádzsikisztánba. Bár a két ország - amelyet mintegy 1300 kilométeres, jórészt hegyvidéki határ választ el - kulturálisan és nyelvileg hasonló, a tádzsikok pedig Afganisztán második legnagyobb etnikai csoportját alkotják, Kabul és Dusanbe kapcsolatai megromlottak az afganisztáni tálibok második, 2021-es hatalomra kerülése után. Ellentétben más közép-ázsiai vezetőkkel, Emomalii Rahmon tádzsik államfő többször bírálta az új kabuli vezetést, elsősorban az afganisztáni tádzsikokkal szembeni bánásmódja miatt.

Az Afganisztánnal ugyancsak határos Irán és Pakisztán szintén lépéseket tett a területükön élő afgán menekültek kitoloncolására.

(MTI)