Egyelőre nem sikerült megállapodniuk az uniós tagállamoknak az Oroszországgal szembeni szankciók meghosszabbításáról, mert Magyarország nem adta a beleegyezését. Hétfőre napolták az ügyet, emiatt nő a feszültség Brüsszelben – írja a HVG.
Az uniós nagykövetek pénteki ülésének napirendjén szerepelt az Oroszország elleni büntetőintézkedések meghosszabbításáról szóló döntés. Az elmúlt napokban azonban a magyar kormány álláspontja megváltozott, és azt szeretné elérni, hogy az EU tartson egy vitát a szankciós rezsim értelméről és jövőjéről. A tét nagy: ha nem sikerül január 31-éig dönteni a szokásos, fél éves hosszabbításról, akkor a büntetőintézkedések hatályon kívül kerülnek. Ennek első jeleként Oroszország hozzáférhet az orosz állami bank mintegy 210 milliárd eurós befagyasztott vagyonához, ami egy belga vagyonkezelőnél van.
„Nincs B terv, a következő napokban jóvá kell hagyni a szankciókat” – mondta egy magas rangú tanácsi tisztviselő. „A témát a hétfői külügyminiszteri ülés napirendjére helyezték át” – mondta egy magas rangú tisztviselő.
Miközben az eddigi intézkedések meghosszabbításán folyik a vita, már a tagállamok előtt van a 16. szankciócsomag, amelyet az EU szeretne a háború kitörésének harmadik évfordulója előtt elfogadni.
Kiszivárgott hírek szerint António Costa, az Európai Tanács elnöke azt fontolgatja, hogy jövő hétre egy rendkívüli EU-csúcsot hív össze, ha nem sikerül nagyon rövid időn belül a magyar blokkolást megtörni.
A megtörésre viszont jó esély van, hiszen Orbánék rendre látszatszabadságharcot vívnak Brüsszellel.
(HVG nyomán)