A Fülöp-szigetek képregényt adott ki pénteken a Dél-kínai-tenger vitatott fennhatóságú területeivel kapcsolatban felmerült "torz narratívák" tisztázására. A térségben szintén területi követelésekkel fellépő Kína bírálta a kiadványt.
A Jun tanár úr történetei című, 40 oldalas képregény Junt és tanítványait követi, akik a tengeri övezetekről, a nemzetközi törvényekről és a Fülöp-szigeteki tengeri erőforrások szükséges védelméről tanulnak.
A képregény kiegészíti a manilai kormány Kína Dél-kínai-tengeren tanúsított "agressziójának" leleplezésére irányuló erőfeszítéseit, és emellett bonyolult tengeri kérdésekről, valamint a nemzetközi jog szerinti szuverén jogaikról is tanít - mondta a kiadványról Eduardo Ano nemzetbiztonsági tanácsadó.
Ronnie Gavan, a Fülöp-szigeteki parti őrség vezetője kifejtette: reményei szerint a könyv arra fogja ösztönzi a fiatalokat, hogy "megvédjék azt, ami jogosan a miénk".
Kína manilai nagykövetsége a képregényt politikai manipulációnak nevezte.
A képregény hat fejezetének egyikében a hágai Állandó Választottbíróság 2016-ban hozott, mérföldkőnek számító ítéletéről tanítják a diákokat, amely érvénytelenítette Kína átfogó szuverenitási igényét a Dél-kínai-tenger nagy része felett. A ítéletet Kína elutasította.
"A kínai tisztviselők, az állami támogatású média és magánszemélyek továbbra is torz és elferdített narratívákat terjesztenek az erőfeszítéseink becsmérlésére, valamint az egyoldalú követeléseik igazolására" - mondta Ano.
A világgazdasági és kereskedelmi, hajózási szempontból kulcsfontosságú régió egyes részeit Kína, Brunei, Indonézia, Malajzia, a Fülöp-szigetek, Tajvan és Vietnám is magának követeli.
(MTI)