A belga frankofón közszolgálati média (RTBF) elutasította Georges-Louis Bouchez, a Reformer Mozgalom (MR) nevű vallon liberális párt elnökének kritikáját, aki "a cenzúra és propaganda minisztériumának" nevezte az RTBF-et, miután a csatorna Donald Trump amerikai elnök beiktatási beszédét közel háromperces késleltetéssel sugározta.
Az RTBF pénteki sajtóközleményében "pontatlan, tudatlan és sértő" állásfoglalásnak nevezte Bouchez kijelentéseit, és a szerkesztői függetlenségét hangsúlyozta.
Az adó hírigazgatósága azzal magyarázta a néhány perces késleltetést, hogy "tapasztalataik alapján Donald Trump többször tett rasszista, szélsőjobboldali, idegengyűlölő és gyűlöletkeltő kijelentéseket", és "azért döntöttünk úgy, hogy a beszédet enyhe késéssel sugározzuk, hogy időt adjunk az elemzésre és értelmezésre". "Ezt a gyakorlatot - az úgynevezett médiakordont - Belgium francia nyelvű közösségében évek óta alkalmazzuk. A médiakordon megakadályozza a szélsőjobboldali vagy gyűlöletkeltő kijelentések normalizálását. Ez nem cenzúra, hanem ilyen tartalmakat nem sugárzunk élőben" - magyarázták a közleményben.
Jean-Pierre Jacqmin hírigazgató szerint szerkesztőségi döntésről volt szó, amely az elemzésre és értelmezésre összpontosít. "Nem arról van szó, hogy elhallgatnánk vagy cenzúráznánk a kijelentéseket, hanem hogy az RTBF szabályai szerint kontextusba helyezzük őket" - jelentette ki.
Georges-Louis Bouchez az X-en közzétett bejegyzésében bírálta az RTBF döntését, és megkérdőjelezte, milyen alapon döntenek arról, mi a jó vagy rossz, különösen egy demokratikusan megválasztott államelnök esetében.
Jacqueline Galant a médiáért felelős ügyvivő miniszter szerdán bejelentette, hogy kérdéseket fog feltenni az RTBF-nek e döntés kapcsán.
Az RTBF sajtóközleményében kifejtette: a médiakordon az újságírói etika része, célja, hogy megakadályozza azoknak a személyeknek, pártoknak vagy mozgalmaknak az élő megszólalását, akik vagy amelyek antidemokratikus nézeteket képviselnek, illetve gyűlöletkeltő, rasszista, szexista vagy diszkriminatív kijelentéseket tesznek. Ez az elv kizárólag szerkesztőségi döntésekre vonatkozik.
Hangsúlyozták, hogy nem történt cenzúra, mivel Donald Trump beszédét vágás nélkül, teljes egészében sugározták, a késleltetés pedig nem változtatott a tartalmon. Emellett figyelmeztettek a politikai beavatkozás és megfélemlítés egyre gyakoribb próbálkozásaira, és kijelentették, hogy határozottan ellenállnak minden ilyen kísérletnek.
Az ügyről várhatóan következő hetekben vitázik a belga parlament is.
(MTI)