Romlott a ZEW német gazdaságkutató intézet németországi gazdasági hangulatindexe januárban, miközben javult az euróövezeti mutató.
A ZEW hat hónapra előretekintő németországi gazdasági hangulatindexe (ZEW Indicator of Economic Sentiment) 10,3 pontra esett januárban a decemberi, négyhavi csúcsnak számító 15,7 pontól, és jócskán elmaradt az elemzői várakozások átlagában jelzett 15,3 ponttól. A mutató tavaly novemberben tért vissza a pozitív tartományba, miután hat hónapig negatív sávban ingadozott.
A felmérésbe bevont németországi gazdasági szereplők megítélése a gazdasági környezet aktuális feltételeiről ugyanakkor valamelyest javult, a mutatószám mínusz 90,4 pontra erősödött a decemberi mínusz 93,1 pontról, ami 2020 májusa óta a legalacsonyabb volt. Elemzők a decemberivel megegyező értékre számítottak januárra.
A ZEW euróövezeti gazdasági hangulatmutatója a decemberi 17 pontról januárban 18 pontra erősödött, míg szakértők minimálisan romló indexre, 16,9 pontra számítottak. Az aktuális gazdasági helyzet megítélését számszerűsítő euróövezeti mutató értéke 1,2 ponttal, mínusz 53,8 pontra erősödött, míg az euróövezeti inflációs várakozások mutatója 9,1 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, így az index mínusz 14,8 pont lett januárra.
Achim Wambach, a ZEW elnöke a mutatókról elmondta: "a magánháztartások költekezésének hiánya és az építőiparban tapasztalható visszafogott kereslet továbbra is fékezi a német gazdaságot. Ha ezek a tendenciák idén is folytatódnak, tovább nő Németország lemaradása az eurózóna többi országától."
A mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet 1991 óta havi rendszerességgel végzi el a felmérését bankok, biztosítótársaságok és kiválasztott vállalatok megkérdezésével.
(MTI)