Kína hétfőn tette közzé idén első nemzeti akciótervét, melynek értelmében 2035-ig szeretne "erős oktatási nagyhatalommá" válni - jelentette a kínai állami média.
A Kínai Kommunista Párt központi bizottsága és az Államtanács által kiadott akcióterv célja magas színvonalú oktatási rendszer létrehozása, amelynek hozzáférhetősége és minősége "a világ legjobbjai közé tartozik majd".
"A terv szerint Kína felméri az ingyenes oktatás körének fokozatos kiterjesztését, a magas színvonalú egyetemi beiskolázás növelését, a posztgraduális képzés kiterjesztését és a doktoranduszok arányának növelését" - olvasható a közleményben.
"Az akcióterv intézkedései továbbá elősegítik a diákok egészséges növekedését és sokoldalú fejlődését, biztosítva, hogy az általános és középiskolás diákok naponta legalább két órát mozogjanak, megelőzve ezáltal a rövidlátás és az elhízás gyakori előfordulását" - tették hozzá.
A közlemény szerint tovább népszerűsítenék a mentális egészségre nevelést, és megvalósulna egy, a diákok mentális egészségét nyomon követő és korai figyelmeztető nemzeti rendszer létrehozása is.
Hozzátették, hogy a terv célul tűzi ki továbbá a városi és vidéki területek közötti szakadék csökkentését; javítani szeretnék a vidéki kisiskolák működési feltételeit, valamint fejlesztenék a fogyatékkal élő és az úgynevezett "mezőgazdasági bevándorló népességhez" tartozó gyermekek ellátási rendszereit is.
A bejelentésre azt követően került sor, hogy a kínai nemzeti statisztikai hivatal múlt pénteken megosztott adatai szerint Kína népessége tavaly tovább csökkent. Az országban a születések száma évtizedek óta csökkenést mutat, a többi között az 1980 és 2015 között bevezetett egykepolitika, a gyors urbanizáció, az ingatlanszektor válsága és a gyermekvállalással járó magas gondozási és oktatási költségek miatt.
(MTI)