A két ország közti átfogó stratégiai partnerségi megállapodást írt alá pénteken a Kremlben Vlagyimir Putyin orosz és Maszúd Peszeskján iráni elnök. /Bővített hír./

"A ma megkötött megállapodás lényege éppen az, hogy megteremtse a további feltételeket, az alapvető további feltételeket a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok fejlesztéséhez. Itt, egyszerűen szólva, kevesebb bürokráciára és több konkrét tettre van szükség" - mondta az aláírási szertartást követően Putyin.

Az orosz elnök szerint az országok képesek leküzdeni azokat a nehézségeket, amelyek akadályozzák a kétoldalú kereskedelem növelését. Megjegyezte, hogy Irán és Oroszország szinte teljesen áttért a nemzeti valutákra a kölcsönös elszámolásokban, és a nemzeti fizetési rendszerek összekapcsolásán dolgoznak.

Közölte, hogy Teherán és Moszkva az olajszektorban való együttműködésről tárgyal, emellett folyamatban van egy Oroszországból Iránba irányuló gázvezeték-projekt kidolgozása. Azt hangoztatta, hogy más államok is érdekeltek az észak-déli projekt megvalósításában, amely további lehetőségeket biztosít majd az áruforgalom fellendítésére.

India, Oroszország és Irán még 2000-ben írt alá megállapodást az észak-déli nemzetközi közlekedési folyosó létrehozásáról, amelyhez később tíz ország, köztük Örményország, Azerbajdzsán és Kazahsztán is csatlakozott - emlékeztetett az RBK orosz gazdasági lap. Az útvonal teljes hossza a tervek szerint mintegy 7200 kilométer lesz, Szentpétervártól az indiai Mumbai kikötőjéig tart majd. Az "Észak-Dél" három útvonalat foglal magában - a nyugati, a keleti és a Kaszpi-tengeri útvonalat. A teherforgalom mindhárom ágon 2025-re megduplázódik, legalább 30 millió tonnára, 2030-ra pedig 35 millió tonnára.

Putyin hangsúlyozta: Oroszország abból indul ki, hogy, hogy a gázvezeték-projekt és az észak-déli közlekedési folyosó meg fog valósulni.

Peszeskján a maga részéről bizakodását fejezte ki, hogy Irán és Oroszország önállóan, más államokra való tekintet nélkül is képes lesz szavatolni a biztonságot és fejleszteni az együttműködést. Reményét fejezte ki a kétoldalú kapcsolatok folytatásával kapcsolatban.

Vlagyimir Putyin egyetértett vele abban, hogy Oroszország és Irán önállóan folytatja pályáját a világ színpadán, és ellenáll a külső nyomásnak és szankcióknak.

A pénteken aláírt dokumentum az Oroszország és Irán közötti kapcsolatok alapjairól és az együttműködés elveiről szóló, még 2001-ben aláírt szerződés helyébe lép. Az új megállapodáson 2022 óta dolgoztak, és tavaly júniusban vált ismertté, hogy a felek megegyeztek annak szövegéről.

A Kreml korábban közölte, hogy a dokumentum a kétoldalú kapcsolatok új szintjét jelzi, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig azt hangsúlyozta, hogy egyetlen ország ellen sem irányul, "célja Oroszország és Irán képességeinek megerősítése a világ különböző részein" a gazdaság jobb fejlesztése, a szociális kérdések kezelése és a védelmi képességek biztosítása érdekében.

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a RIA Novosztyi orosz hírügynökség által közölt cikkében azt írta, hogy a megállapodás a két ország közötti együttműködés minden aspektusára kiterjed, és "nem csupán egy politikai dokumentum, hanem egy útiterv a jövőre nézve". Aragcsi a szerződés három fő területeként a gazdaságot, a technológiát és a humanitárius kapcsolatokat nevezte meg, fontos szempontként nevezve meg a védelmi és biztonsági együttműködés megerősítését.

Az iráni diplomácia vezetője szerint a szerződés egyebek között előirányozza az észak-déli nemzetközi közlekedési folyosó befejezését és a kereskedelem növekedését. Teherán és Moszkva az új megállapodás keretében együtt kíván működni az energiatermelés, -szállítás és -export területén, a megújuló energiaforrások szférájában pedig az új technológiák átadását is kilátásba helyezik. Emellett az Oroszország és Irán közötti stratégiai megállapodás egyszerűsíteni fogja a kétoldalú idegenforgalom feltételeit és közös kulturális programokat indít el.

(MTI)