Az Egyesült Államok szilárdan elkötelezett csendes-óceáni szövetségesei mellett, a második ciklusát hamarosan megkezdő Donald Trump kormányzatának meg kell erősítenie Tajvan melletti kiállását, továbbra is biztosítania kell a területi integritásának megvédéséhez szükséges eszközöket, ami kulcsfontosságú a régió stabilitásának szempontjából - jelentette ki Mike Pence volt amerikai alelnök pénteken Tajpejben.

Az első Trump-kormány, amelyben Pence alelnök volt, jelentős fegyvereladásokkal és politikai támogatással segítette Tajvant. Ugyanakkor Donald Trump mostani választási győzelme előtti kampánykörútján bírálta a szigetet, amiért "ellopta az amerikai félvezetőipart", és védelmi hozzájárulás fizetésére szólította fel Tajvant.

Tajvani látogatásán Pence kijelentette, hogy békét és stabilitást szeretne a térségben. "Meggyőződésem, hogy Amerika soha nem fogja cserbenhagyni a Csendes-óceán másik végén elhelyezkedő szövetségeseit. Felszólítom az új washingtoni kormányt és a szabadságszerető nemzeteket szerte a világon, hogy sürgősen újítsák meg elkötelezettségünket Tajvan támogatása mellett, ami elengedhetetlen a sziget önvédelméhez és szabadságának megőrzéséhez" - mondta Pence.

A volt alelnök szerint a katonai támogatás mellett az Egyesült Államoknak szabadkereskedelmi megállapodást is kötnie kellene Tajvannal, amire Tajpej régóta törekszik.

Pence, aki Hongkongból érkezett Tajvanra, rámutatott, hogy az Egyesült Államok politikai pártjai között széles konszenzus van Kína stratégiai és gazdasági fenyegetésének megítélésében. "Miközben Amerika Kínáról alkotott megítélése jelentősen megváltozott az elmúlt években, egy dolog biztos: az amerikai nép mélységes tisztelete és támogatása Tajvan népe iránt" - hangsúlyozta Pence.

Az Egyesült Államoknak hivatalosan nincs diplomáciai kapcsolata Tajvannal, mivel Washington 1979 óta a Kínai Népköztársaságot ismeri el Kína törvényes képviselőjének, de ezzel párhuzamosan kötelezettséget vállalt arra, hogy támogatja a Kína által saját tartományának tekintett Tajvan önvédelmi képességének fenntartását.

Kína a közelmúltban fokozta a katonai nyomást Tajvanra, és továbbra is elutasítja a tárgyalásokat a Pekingben szeparatistának bélyegzett sziget elnökével, Laj Csing-tö-vel. Laj ugyanakkor világossá tette, hogy Tajvan jövőjéről kizárólag a tajvani nép dönthet. Bár párbeszédet kezdeményezett Pekinggel, határozottan elutasította Kína szuverenitási követeléseit.

(MTI)