Száz évre szóló partneri megállapodást ír alá Sir Keir Starmer brit kormányfő Volodimir Zelenszkij ukrajnai elnökkel. A Downing Street csütörtöki beszámolója szerint Starmer Kijevbe utazott, ahol az "ukrán" államfővel megköti a százévi partneri viszony - 100 Year Partnership - címet viselő kétoldalú egyezményt.

Keir Starmer arrives in Ukraine on his first trip to the country since being elected in July

The PM was greeted by Ukrainian officials in Kyiv at a train station pic.twitter.com/CDOsxltm39

— ITVPolitics (@ITVNewsPolitics) January 16, 2025

A megállapodás védelmi és nem katonai jellegű együttműködési elemeket egyaránt tartalmaz. Az utóbbiak közé tartozik a kereskedelmi akadályok lebontása és a kulturális kapcsolatok ápolása - fogalmaz a londoni kormányfői hivatal beszámolója.

A megállapodás alapján a két ország emellett erősíti katonai együttműködését a Fekete-tenger, az Azovi-tenger és a Balti-tenger biztonságának erősítése érdekében az "orosz agresszió elrettentése végett".

Az egyezményben szerepel az is, hogy a két ország szakértői közösen dolgoznak majd a tudományos és technológiai együttműködés fejlesztésén egyebek mellett az egészségügy és a betegségmegelőzés, a mezőgazdasági technológia, az űrkutatás és a dróngyártás területein.

Kijevi látogatásán Starmer 40 millió font (19,5 milliárd forint) értékű új gazdasági helyreállítási programot is bejelent Ukrajna számára. A Downing Street tájékoztatása szerint a brit kormány azt reméli, hogy a program több százmillió font értékű hitelfinanszírozást mozgósít a magánszektor részéről az ukrajnai kis- és középvállalatok növekedésének és gazdasági ellenállóképességének erősítésére.

Az új partnerségi program egyik sarkalatos eleme a gabonafélék eredetvizsgálatára kidolgozott rendszer, amely a megszállt ukrán területekről ellopott gabona szállítási útvonalainak nyomon követésére szolgál.

A Downing Street tájékoztatása szerint ennek a brit fejlesztésű rendszernek a létrehozását Ukrajna kérte a hét legnagyobb ipari hatalom (G7) tagjaitól, annak érdekében, hogy azonosítani lehessen az orosz ellenőrzés alá került ukrán területekről elvitt és más megjelöléssel eladott gabonát. Az eredetazonosító program élenjáró tudományos módszerek alkalmazásával állapítja majd meg, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő gabonát hol termesztették, és az így kialakított, a lopott gabona útvonalának megállapítását és a további lopások megakadályozását célzó adatbázist Nagy-Britannia átadja Ukrajnának.

Ukrajna továbbra is jelentős mezőgazdasági termelő ország, és döntő fontosságú szerepet tölt be a globális élelmiszerellátási biztonság fenntartásában - fogalmaz csütörtöki ismertetésében a londoni miniszterelnöki hivatal.

A Downing Street felidézi, hogy Nagy-Britannia eddig 12,8 milliárd font (6240 milliárd forint) támogatásban részesítette Ukrajnát, és ebből 7,8 milliárd font a katonai segítség értéke.

(MTI nyomán)