Haitin már több mint egymillió emberről tudni, akinek az ott dúló bandaháborúk miatt el kellett hagynia otthonát, háromszor annyiról, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában - derül ki a Nemzetközi Migrációs Szervezet (OIM) kedden közzétett jelentéséből.
Sajtótájékoztatóján Kennedy Okoth Omondi, a szervezet szóvivője elmondta, hogy az erőszakhullám kezdete óta ez az eddigi legmagasabb szám, és rámutatott arra, hogy 2023 decemberében mintegy 315 ezer belső menekültet regisztráltak az országban, egy évre rá azonban ez a szám már meghaladta az egymilliót. Hozzátette: az otthonaikat elhagyni kényszerülők több mint fele nő és gyerek, sokaknak közülük pedig már nem először kellett menekülnie.
Az IOM közleménye szerint csak az ország fővárosában, Port-au-Prince-ben a duplájára emelkedett az otthonaikat elhagyni kényszerülők száma, és az alapvető szolgáltatások - például az egészségügyi hálózat - összeomlott, illetve nőtt az élelmiszerbizonytalanság is.
A menekülni kényszerülő emberek nagy része az így is túlterhelt befogadóközösségek, vagy éppen családtagok, ismerősök jóindulatára van utalva, míg mások igyekeznek saját maguk fedelet keríteni a fejük fölé.
A válságot az IOM szerint tovább súlyosbítja, hogy tavaly 200 ezer haiti tért vissza hazájába, nagy részük a szomszédos Dominikai Köztársaságból.
Az ENSZ becslései szerint a bűnszervezetek a főváros 85 százalékát vonták ellenőrzésük alá, az erőszakhullám pedig annak ellenére sem hagyott alább, hogy júniusban a haiti kormány kérésére - az ENSZ támogatásával - többnemzetiségű missziót (MMAS) vezényeltek a karibi országba, hogy segítsen a hatóságoknak a rend helyreállításában.
Haitit a nem szűnő bandaháborúk mellett belpolitikai válság is sújtja.
(MTI nyomán)