A német haditengerészet kész hozzájárulni a balti-tengeri infrastruktúra védelméhez, tekintettel arra, hogy egyre gyakoribbak a tenger alatti vezetékeket érő incidensek, és egyre nő az aggodalom az orosz árnyékflotta tevékenysége miatt - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár kedden a Balti-tenger körüli NATO-tagállamok Helsinkiben tartandó biztonsági tanácskozása előtt.

Németország kész felelősséget vállalni "a saját erőforrásai" bevetésével az egyre növekvő veszélyek közepette - mondta Scholz, hozzátéve, hogy "ez természetesen azt jelenti, hogy német hajókkal fogják garantálni a biztonságot a Balti-tengeren".

A helsinki tanácskozáson részt vevő NATO-tagállamok vezetői jelezték: további incidensekre kell felkészülniük az európai országoknak a Balti-tengeren. A térség államai magas készültségben vannak azóta, hogy több tenger alatti vezeték megrongálódott az ukrajnai háború három évvel ezelőtti kirobbanása óta, és arról tanácskoznak, hogyan lehetne fokozni a NATO jelenlétét a régióban.

Mintegy 2000 hajó szeli át a Balti-tengert naponta, nehézkes lenne valamennyit ellenőrizni - mutatott rá Edgars Rinkevics lett államfő. Újságíróknak nyilatkozva kijelentette: be kell látni, hogy képtelenség százszázalékos védelmet biztosítani, de ha az érintett országok kellően bátor jelzéseket küldenek, akkor az incidensek előfordulása csökkenhet vagy akár meg is szűnhet.

A finn rendőrség decemberben elfogott egy tartályhajót, amely orosz olajat szállított, és gyaníthatóan felelős volt a Finnország és Észtország között húzódó, Estlink-2 nevű áramvezeték, illetve négy telekommunikációs kábel megrongálásáért. A német kancellár szerint ennek a tankernek az esete más korábbi incidensekkel együtt egy olyan hibrid stratégiának a része, amely fenyegetést jelent az európai országokra nézve, ezért is kiemelten fontos, hogy Helsinkiben megvitassák, hogyan tudnának a nagyobb biztonság érdekében együttműködni.

A tanácskozáson nyolc NATO-tagállam, Dánia, Észtország, Finnország, Németország, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Svédország vesz részt. A NATO jelentős mértékben akarja erősíteni jelenlétét a Balti-tengeren, ahol ellenőrző misszió indítására készül. A két új tagállam, Finnország és Svédország már jelezte is, hogy hadihajóival részt fog venni a misszióban.

(MTI)