Malala Juszafzai Nobel-békedíjas pakisztáni aktivista vasárnap felszólította a muszlim vezetőket, hogy támogassák a nemi alapú szegregáció emberiesség elleni bűncselekménnyé nyilvánítását, és szólaljanak fel az afganisztáni tálib rezsim ellen a nőkkel és lányokkal szemben tanúsított bánásmód miatt.

"Afganisztánban lányok egész generációját fosztják meg a jövőjüktől. Itt az ideje, hogy hatalmukkal élve a muszlim vezetők végre felszólaljanak az érdekükben" - mondta Juszafzai a lányok muszlim közösségekben zajló oktatásáról, az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) és a Muszlim Világliga által szervezett csúcstalálkozón Pakisztánban.

A Nobel-békedíjjal 2014-ben, 17 éves korában kitüntetett egykori pakisztáni diáklány - egyben a legfiatalabb Nobel-díjas - arra kérte a muszlim országok szellemi elitjét, hogy "nyíltan támadják és ítéljék el a tálibok elnyomó törvényeit", politikai vezetőiket pedig arra, hogy támogassák a "nemi alapú apartheid" emberiesség elleni bűncselekmények közé való felvételét a nemzetközi büntetőjogban.

A tálib kormányzat, amely 2021 augusztusi hatalomra kerülése óta szűkíti a lányok és nők jogait, bezárta a középiskolák és az egyetemek kapuit előttük, nem járhatnak közparkokba, sportlétesítményekbe és a fürdőkbe. A tálibok szerint "az afgán kultúra és az iszlám törvények" értelmezésével összhangban tett intézkedéseikkel tiszteletben tartják a nők jogait.

Malala Juszafzait szülővárosában, a pakisztáni Szvatban 2012-ben iszlamisták kis híján megölték, mert nem volt hajlandó engedelmeskedni a nők iskolába járását megtiltó parancsuknak. Az akkor 15 éves lányt nemzetközi orvosi összefogással kezelték Londonban, azóta emberi jogi aktivistaként folytatja harcát a lányok tanulási lehetőségeiért.

(MTI)