Esélyt kell adni az új szíriai vezetésnek, hogy rendezze az arab ország területén működő kurd milíciák ügyét - jelentette ki pénteken a török külügyminiszter Isztambulban, ám figyelmeztetett arra is, hogy Ankara fenntartja magának a jogot a beavatkozásra, amennyiben Damaszkusz nem lép időben.
Sajtókonferenciáján Hakan Fidan aláhúzta: Törökország nem a Szíriában élő kurdokkal áll harcban, hanem az ott aktív fegyveresekkel. Hozzátette, hazája "felülvizsgálja" a szíriai kurd milíciák elleni török műveleteket "az új fejlemények tükrében".
Oroszországra kitérve a tárcavezető azt mondta, Moszkva észszerűen döntött, mikor leállította a távozásra kényszerített szíriai elnök, Bassár el-Aszad erőinek támogatását.
"Azt majd meglátjuk, mi lesz a szíriai orosz bázisok sorsa, de azt észleltük, hogy a repülőgépek és hajók zöme már elhagyta ezen támaszpontokat" - jelentette ki.
A terrorizmus elleni szíriai küzdelemmel kapcsolatban azt közölte, nem lát nehézségeket az Egyesült Államokkal való együttműködésben, bár Washington - szintén ezen küzdelem mentén - támogatást nyújt a kurd erőknek.
Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet szíriai kiűzésében jelentős szerepet vállalt a kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők nevű, amerikai támogatású ernyőszervezet. A milíciaszövetséget alkotó egyik csoportot, a Népvédelmi Erőket (YPG) ugyanakkor Törökország az Ankara által betiltott és terroristának minősített Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egyik ágának tekinti.
A francia csapatok Északkelet-Szíriába vezénylésének lehetőségével kapcsolatos kérdésre a tárcavezető leszögezte: Ankara egyetlen térségbeli partnere az Egyesült Államok. "Amerikával egyeztetünk, nem a mögötte megbújó országokkal" - jelentette ki.
Egyúttal azt vetette Párizs szemére, hogy Törökország biztonságát veszélyezteti az által, hogy nem hajlandó hazaszállítani azokat a francia állampolgárságú dzsihadistákat, akiket Szíriában a kurd milíciák tartanak fogva.
Franciaország "a mi biztonságunkkal nem törődik, csak a saját érdekeit nézi" - jelentette ki, és sürgette Párizst, hogy szállítsa haza a saját állampolgárait, és állítsa őket francia bíróság elé.
Törökország és az Egyesült Államok közötti viszonyra kitérve Fidan egyúttal reményét fejezte ki, hogy Törökország és Washington Donald Trump megválasztott elnök ciklusa alatt is "konstruktív és nyitott" párbeszédet folytathat. Mint mondta, Ankara kész együttműködni a második Trump-adminisztrációval a többi között a gázai helyzet és az ukrajnai háború ügyében, remélve, hogy sikerül előrelépést elérni.
Az Európai Unióval kapcsolatban a miniszter elmondta, nem látja a lehetőségét annak, hogy "a szervezet jelenlegi politikai struktúrája alatt előrelépés történhetne bizonyos ügyekben", mindazonáltal hozzátette, hogy a felek folytatják az együttműködést.
"Az egyes tagállamokkal jók a kapcsolataink, az EU-intézményekkel ápolt viszony nem ennyire szoros" - jelentette ki.
(MTI)