A Meta felmentette a legnagyobb hirdetőit a korábban érvényesített szigorú tartalommoderálási szabályok alól – derül ki belsős dokumentumokból, amelyek eljutottak a Financial Times-hoz.

A 2023-as iratokból kiderül, hogy a Facebook és az Instagram tulajdonosa egy sor „korlátot” vezetett be, amelyek „védik a sokat költő hirdetőket”. Például tompítják az automatikus észleléseket az alapján, hogy egy hirdető mennyit költött a platformon, ehelyett néhány csúcshirdető tevékenységét emberek vizsgálják felül a vitás esetekben. A lap által megszerzett anyag szerint hét korlát védi azokat az üzleti fiókokat, amelyek 56 nap alatt több mint 1200 dollár bevételt hoznak a Facebooknak, és azokat az egyéni felhasználókat, akik ugyanennyi idő alatt több mint 960 dollárt költenek hirdetésre.

A dokumentumok szerint a Meta megállapította, hogy automatizált rendszerei tévesen jelöltek meg néhány nagy költésű fiókot a cég szabályainak megsértése miatt. A vállalat az FT-nek azt mondta, hogy a nagyobb összegért hirdetők tartalmaira aránytalanul gyakran érkeztek téves értesítések lehetséges jogsértésekről. A vállalat nem válaszolt arra a kérdésre, hogy a dokumentumokban szereplő intézkedések közül bármelyik ideiglenes vagy folyamatos volt-e. Ryan Daniels, a Meta szóvivője szerint a Financial Times beszámolója pontatlan, és az újságírók csak szemezgettek a dokumentumból, ami valójában csak nyilvánosan is elismert moderációs hibák korrekciós módszereit tárgyalja.

A cég magyarázata szerint a „nagy költők” kifejezést valójában csak indikátorként használják a nagy cégekre vonatkozóan, és ezek azért érdemelnek külön elbánást, mert a tartalmaik hibás kimoderálása nagyobb hatással bír. A vállalat ugyanakkor elismerte: volt, hogy megakadályozta, hogy automatizált rendszerei letiltsanak néhány sokat költő fiókot, ehelyett emberi felülvizsgálatra küldte a vitás tartalmakat. A Meta azonban ettől függetlenül azt mondta, hogy továbbra is minden vállalkozásra ugyanazok a hirdetési előírások vonatkoznak, és egyetlen hirdető sem mentesül a szabályok alól.

A Meta éves bevételének nagy részét a hirdetések teszik ki, 2023-ban közel 135 milliárd dollár folyt be ebből a céghez. A közösségimédia-óriás az elmúlt negyedévekben rendre rekordbevételeket ért el, részvényárfolyama is minden korábbi időszaknál magasabban jár.

A Meta moderációja a jövőben már kevésbé lesz szigorú: a vállalatot vezető Mark Zuckerberg épp a héten, a Trump-elnökség kezdete előtt kevesebb mint két héttel jelentette be, hogy külső tényellenőrzésről átállnak az X-en is követett felhasználói jelzésekre, és a szólásszabadság érvényesülése érdekében visszavesznek a „cenzúrából”.

(FT - Telex nyomán)