A Dnyeszteren Túli Terület továbbra is Oroszországot tekinti a gáz fő szállítójának, van is műszaki lehetőség arra, hogy Törökországon és a Balkánon keresztül kapjon gázt - közölte csütörtökön a szakadár terület külügyminisztere, Vitaly Ignatiev.
Az illetékes szerint a Török Áramlat gázvezetéken keresztül történő szállításokhoz politikai döntésekre van szükség. "Tárgyalni kell. Transznisztria sajnos objektív okok miatt nem lehet részese a nemzetközi szerződéseknek. Ezért talán ilyen szintű döntésekre van szükség, talán tárgyalni kell a fő gázszolgáltatókkal. "Ilyen beszállítónak tekintjük az Oroszországi Föderációt" - mondta a Rosszija-24 orosz tévécsatorna adásában.
"Bizonyos időszakokban és tavaly is így kaptunk gázt (a Török Áramlaton keresztül). Vagyis műszakilag nincsenek problémák, az adminisztratív, szervezési és jogi kérdések megoldása a kérdés. Mindez komoly munkát igényel többek között Moldova részéről" - fejtette ki a politikus.
A külügyminiszter ugyanakkor "a gazdaságilag legcélszerűbb" lehetőségnek nevezte a jelenlegi energiaválság megoldására a "gázszállítás újraindítását a korábbi irányban - Ukrajna területén keresztül".
Ignatiev szólt arról is, hogy Moldovából nem kaptak segélyfelajánlást a korábban Ukrajnán keresztül áthaladó gázszállítások leállításával kapcsolatban. Hangoztatta: "Az elmúlt napokban sok találgatás jelent meg a médiában, különösen moldovai oldalról, hogy állítólag volt néhány segítségfelajánlás".
Hangoztatta: "nem, sajnos nem kaptunk semmi konkrétumot a moldovai féltől. Sőt, Chisinau elutasította, hogy közösen forduljunk Ukrajnához és az Oroszországi Föderációhoz azzal a kéréssel, hogy Ukrajna területén keresztül továbbra is szállítsanak gázt" - mondta. Cáfolta a moldovai tisztviselők azon állításait, miszerint a Dnyeszteren túli hatóságok vezetése elutasította az ilyen jellegű segítséget.
Korábban a terület elnöke, Vadim Krasnoselsky is kétségesnek értékelte a moldovai támogatás valószínűségét. Szerinte Chisinau célja a Dnyeszteren Túli Terület "gazdasági megfojtása". Emlékeztetett arra, hogy a világjárvány idején Moldova megakadályozta, hogy a terület gyógyszerszállítmányokat és orvosi felszereléseket kapjon.
Tavaly december 11. óta gazdasági szükségállapot van a Dnyeszteren Túli Területen, 1500 emeletes házban szünetel a fűtés, és áramkimaradások kezdődtek. A Moldovába irányuló gázszállítások január óta szünetelnek, miután Ukrajna leállította a tranzitot, a moldovai kormány pedig nem volt hajlandó rendezni a Gazprommal az elfogyasztott üzemanyagért fennálló tartozását, amelyet az orosz fél 709 millió dollárra becsül. A moldovai és a Dnyeszteren Túli Terület hatóságai szükségállapotot rendeltek el, a helyzet rendezéséig takarékoskodnak az energiaforrásokkal.
(MTI nyomán)