Andrzej Duda lengyel elnök tegnap arra kérte Donald Tusk kormányfőt, hogy a lengyel hatóságok ne hajtsák végre a Nemzetközi Büntetőbíróság Binjámin Netanjáhu izraeli miniszterelnökre vonatkozó elfogatóparancsát. Duda elnök arra számít, hogy Netanjáhu is részt vesz január 27-én az auschwitzi tábor felszabadításának 80. évfordulóján tartandó megemlékezésen. Kellemetlen helyzetbe kerülne Lengyelország, ha Duda kérésének eleget téve nem tartóztatnák le Netanjáhut – írja a bnnbloomberg.ca.
Duda és Netanjáhu 2018-ban New Yorkban (fotó: lengyel elnöki hivatal)
Andrzej Duda lengyel elnök tegnap levélben kérte országa miniszterelnökét, Donald Tuskot, hogy a lengyel hatóságok ne tartóztassák le Binjámin Netanjáhu izraeli miniszterelnök, ha Lengyelországba utazna a január 27-én az auschwitzi tábor felszabadításának 80-ik évfordulóján tartandó megemlékezésre. Mint ismert, a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűnök, illetve emberiség ellen elkövetett bűncselekmények miatt nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a zsidó befolyástól mentes nemzetközi sajtóban gázai mészárosként is emlegetett Netanjáhu ellen.
A Nemzetközi Büntetőbíróság által tavaly novemberben Binjámin Netanjáhu izraeli kormányfő és az időközben lemondott Joáv Gallant hadügyminiszter ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancs után Orbán Viktor volt a világ első vezető politikusa, aki kijelentette, hogy Magyarországon nem tartóztatják le Netanjáhut, sőt még meg is hívta budapesti látogatásra. A Donald Tusk lengyel kormányfőnek írt levelében Andrzej Duda arra kérte a kormányt, hogy védje meg Netanjáhut az esetleges letartóztatástól abban az esetben, ha az izraeli miniszterelnök részt vesz az auschwitzi megemlékezésen.
Duda elnök szerint az auschwitzi megemlékezés kivételes körülményeire való tekintettel a lengyel hatóságoknak garantálniuk kell azt, hogy Netanjáhu lengyel területen akadályoztatás nélkül tartózkodjon. A Bloomberg megjegyzi: Duda elnök kérésének esetleges teljesítése kellemetlen helyzetbe hozhatja a varsói kormányt, miután Lengyelország is aláírta a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó szerződést.
H. J. – Kuruc.info
Frissítés: "Netanjahu úr nem jön Európába"
Az izraeli kormányfő esetleges érkezéséről csütörtökön a TVP Info lengyel közszolgálati hírtelevízió kérdezte Krzysztof Gawkowski kormányfőhelyettest és digitalizációs minisztert. "Nincs ilyen téma, mert Netanjahu úr nem jön Európába" - reagált Gawkowski.
Teofil Bartoszewski külügyminiszter-helyettes decemberben a Rzeczpospolita lengyel napilapnak elmondta: Lengyelország a hágai törvényszék tagállamaként köteles betartani annak rendelkezéseit. A Washington Times amerikai lap egyik cikkére reagáló későbbi nyílt levelében viszont Bartoszewski aláhúzta: sohasem jelentette ki, hogy Netanjahut letartóztatnák, ha az auschwitzi megemlékezésre érkezne. Hozzátette: munkássága során apja, Wladyslaw Bartoszewski néhai lengyel külügyminiszter, volt auschwitzi fogoly nyomában jár, aki haláláig (2015) Netanjahu barátja volt.
Pawel Wronski, a külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a PAP-nak elmondta: a tárca eddig nem értesült arról, hogy Netanjahu a megemlékezésre készülne. Lengyelország "biztonságos állam, és minden idelátogató (politikai) vezetőnek a belügyminisztérium által odaítélt biztonsági szolgálat jár" - fűzte hozzá a szóvivő.
Az auschwitzi múzeum sajtóirodája az onet.pl lengyel hírportállal közölte: az intézmény eddig nem kapott visszajelzést Izrael nagykövetségétől arról, hogy az államot ki képviseli a ceremónián. A külföldi küldöttségek összetételéről az adott országok döntenek nagykövetségeik közvetítésével - közölték.
Az auschwitzi emlékhelyen január 27-én tartanak évfordulós megemlékezést. Az emlékhely honlapján péntekig tíz magas rangú állami küldöttség - köztük a magyar és a lengyel - részvételét erősítették meg. A megemlékezés főszereplői idén is a "túlélők" lesznek.
2. frissítés: a holokausztozás "szentsége" Tusk szerint is érvényteleníti az ítéleteket
Csütörtök este a varsói miniszterelnöki hivatal honlapján közzétették a kormány határozatát, melyben aláhúzták: a megemlékezésen "szabad és biztonságos részvételt biztosítanak Izrael legmagasabb rangú képviselőinek". Ezt a "zsidó nemzet és a holokauszt áldozatai" iránti tisztelettel indokolták.
Donald Tusk később rendkívüli sajtóértekezletén megerősítette: a kormányhatározat Izrael vezetőire vonatkozik, "akár elnökről, akár miniszterelnökről lenne szó". "Az ügy természetesen kényes" - jelentette ki Tusk. Kifejtette: egyfelől "itt van a Nemzetközi Bíróság ítélete", másfelől "kezdettől fogva nyilvánvaló", hogy az izraeli vezetők "teljes biztonságérzetre jogosultak, ha az auschwitzi koncentrációs táborba látogatnak, különösen az évfordulón".
(MTI nyomán)