Ahmad es-Saraával, Szíria új vezetőjével tárgyalt pénteken Damaszkuszban az Európai Unió képviseletében a német és a francia külügyminiszter, hangsúlyozva a békés és minden társadalmi réteget magában foglaló átmenet fontosságát.

Ez volt az első látogatás, amelyet Annalena Baerbock és Jean-Noel Barrot személyében nyugati hatalmak magas rangú képviselői tettek Bassár el-Aszad szíriai elnök december 8-i megbuktatása óta az arab országban.

"Franciaország és Németország a szíriaiak érdekét és a térség stabilitását szolgáló békés átmenetet szeretne" - írta a tárgyalás után az X-en a francia külügyminiszter.

Baerbock hangsúlyozta a valamennyi etnikai és vallási csoport és minden állampolgár, elsősorban a nők részvételével folytatandó politikai párbeszéd megkezdésének szükségességét, annak érdekében, hogy az esetleges európai támogatás ne "új iszlamista szervezetekhez kerüljön".

"Ezt igen részletesen és világosan megtárgyaltuk" - jelentette ki Baerbock újságíróknak a találkozó után.

Barrot, aki előző nap Mazlum Abdival, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű lázadószövetség vezetőjével tárgyalt, kiemelte: politikai megoldást kell találni a kurdokkal arra, hogy ők is egyenrangúan részt vehessenek a politikai folyamatban.

A kurd vezetésű SDF amerikai segítséggel harcol az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet ellen az ország északi részében.

Baerbock komoly biztonsági garanciákat követelt a kurdok számára, valamint a kurd fegyveresek integrálását az új hadseregbe.

Arra kérdésre válaszolva, hogy az EU a közeljövőben visszavonja-e a Szíria elleni szankcióit, a német külügyminiszter kijelentette, hogy ez a politikai átmenet előrehaladásától függ majd. Több pozitív jelet említett, de hozzátette, hogy egyelőre korai cselekedni.

Annalena Baerbock a tárgyalások előtt leszögezte: kinyújtott kézzel utazik Szíriába, egyszersmind "világos elvárásokkal" az új vezetőkkel szemben, akiket a tetteik alapján fognak megítélni.

"Tudjuk, hogy ideológiailag honnan jön a Hajat Tahrír as-Sám (HTS), és mit tett a múltban" - írta közleményében a német külügyminiszter.

Az Aszad család ötvenéves uralmának véget vető HTS 2016 előtt az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal állt kapcsolatban. Az ország új de facto vezetője, Ahmad es-Saraa a HTS vezetője.

Németország azon dolgozik, hogy kívülről senki ne zavarja meg a szíriai folyamatot. Ez - mint Baerbock kiemelte - magában foglalja az ország szuverenitásának és területi épségének tiszteletben tartását a szomszédos országok által - mondta, nem nevezve meg konkrétan Törökországot vagy Izraelt. Kijelentette: itt az ideje, hogy Aszad szövetségese, Oroszország kivonuljon szíriai támaszpontjairól.

A francia külügyminiszter közölte: nemzetközi konferencia megtartását javasolta a politikai átmenetről január végén Szíria és a szövetségesi részvételével.

Szíriai látogatása során a két miniszter látogatást tett a hírhedt Szadnaja börtönegyüttesben, ahol Aszad uralma alatt ellenzékieket embertelen körülmények között tartották fogva és kínozták.

(MTI)