Vietnám fővárosa, Hanoi jelenleg a világ legszennyezettebb levegőjű városa az IQ AirVisual légszennyezettséget vizsgáló svájci cég összesítése szerint.
Az Ázsia regionális termelési központjának számító, a kontinens egyik leggyorsabban fejlődő gazdaságú országának fővárosát hetek óta sűrű és fojtó szmog lepi el a jelentős gépjárműforgalom, a szemétégetés és az ipari tevékenység miatt. Ezek mellett a szénerőművekből származó szén-dioxid-kibocsátás és a mezőgazdasági égetések tovább súlyosbítják a problémát.
A mérések szerint Hanoiban a porszemcse-koncentráció - azaz a PM2,5 (2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű) szennyezőrészecskék sűrűsége - péntek hajnalban elérte a köbméterenkénti 266 mikrogrammot, ami 17-szerese az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadhatónak minősített értéknek.
A hatóságok felszólították az embereket, hogy viseljenek maszkot, és korlátozzák a szabadban töltött időt, de az ingázók az AFP-nek elmondták, hogy nehezen kaptak levegőt a bűzös szmogtól, amely a téli hónapokban a város szerves része.
Az állami média jelentése szerint Tran Hong Ha miniszterelnök-helyettes a közlekedési minisztériumban csütörtökön tartott megbeszélésen az elektromos járművekre való mielőbbi és gyorsított ütemű átállásra szólított fel a légszennyezettség csökkentése érdekében.
Hanoi korábban azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra a városban közlekedő összes taxi és a buszok fele elektromos meghajtású lesz.
Az IQAir csoport tavalyi összesítése szerint 2024 végén még a pakisztáni Lahor volt a világ legrosszabb levegőjű városa, megelőzve az indiai fővárost, Újdelhit, valamint a harmadik helyezett Pekinget.
(MTI)