Ausztriában meghiúsultak a hárompárti kormány megalakításáról szóló tárgyalások, mert a leendő koalíciós partnerek közül a legkisebb, a liberális NEOS pénteken visszalépett a tárgyalásoktól. Péntek este az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a szociáldemokraták (SPÖ) vezető illetékesei közölték, hogy a két párt folytatja a tárgyalásokat. /Bővített hír./

A tárgyalások azóta húzódtak, hogy Alexander Van der Bellen államfő októberben megbízta Karl Nehammer konzervatív kancellárt egy új kormány összeállításával. A döntés azután született, hogy az összes többi párt elutasította a jobboldali Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) való együttműködést, amely szeptemberben először nyert országos választásokat.

Nehammer a saját pártjából, vagyis az ÖVP-ből, a balközép SPÖ-ből és a liberális NEOS-ból próbált koalíciót létrehozni. Az ÖVP és az SPÖ korábban együtt kormányoztak Ausztriában, de a szeptemberben megválasztott parlamentben a 183 képviselői helyből együttesen csupán 92 mandátumuk van, ami nem jelentene stabil többséget, ezért a két párt a NEOS bevonását határozta el.

Beate Meinl-Reisinger, a NEOS vezetője azonban azt mondta egy pénteken sebtében összehívott sajtótájékoztatón: pártja "nem folytatja" a tárgyalásokat arról, hogy partner legyen egy új kormányban. Mint mondta, nem sikerült előrelépést elérni, és nem sikerült megállapodásra jutni az "alapvető reformokról". Szerinte a konzervatív Néppárttal és a szociáldemokratákkal folytatott tárgyalásokból "hiányzott az ambíció".

Hozzátette azonban, hogy pártja továbbra is hajlandó támogatni a parlamentben a tárgyalásokon már elfogadott projekteket, utalva annak lehetőségére, hogy az SPÖ és az ÖVP kétpárti koalíciót alakíthat, még akkor is, ha csak egymandátumos többséggel rendelkeznek az alsóházban.

Este már az ÖVP szóvivője bejelentette, hogy pártja és az SPÖ megállapodott a tárgyalások folytatásában, és ebbe továbbra sem vonják be az FPÖ-t.

Ezt Alexander Van der Bellen államfő is megerősítette: Karl "Nehammer és Andreas Babler (SPÖ-vezető) személyesen közölték ma velem, hogy folytatják a koalíciós tárgyalásokat. És ebben nem lehet késedelem. Egyértelmű helyzetet akarok!" - szögezte le az elnök tévés nyilatkozatában.

A közvélemény-kutatási eredmények szerint az euroszkeptikus FPÖ támogatottsága csak nőtt azóta, hogy a szeptember 29-i választásokon megszerezte a szavazatok 29 százalékát. A párt a koalíciós tárgyalásokat nem demokratikus, "vesztesek koalíciójának" létrehozására irányuló kísérletnek minősítette.

(MTI)