Csaknem egy éve nem mért mélypontra süllyedt a brit feldolgozószektor aktivitási mutatója decemberben. Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) csütörtökön ismertetett havi felmérése szerint a brit gyáripar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 2024 utolsó hónapjában 47,0-re - tavaly január óta nem mért mélypontra - süllyedt a novemberi 48,0-ról és az októberben mért 49,9-ről.
Az 50 alatti BMI-mutatók az adott ágazat teljesítményének visszaesését jelzik, vagyis a 47,0-es decemberi adat a brit gyáripari aktivitás egyre gyorsabb ütemű gyengülését mutatja.
A brit feldolgozóipar aktivitási mérőszáma immár három hónapja a visszaesés és a növekedés határát jelző 50-es érték alatt jár.
Rob Dobson, az S&P Global Market Intelligence igazgatója a decemberi BMI-mutatót kommentálva hangsúlyozta: a gyáripari aktivitás mind meredekebb ívű visszaesésének elsődleges okai között a brit gazdaság egészének lefulladó növekedési lendülete, a gyenge exportértékesítés és a jövőbeni költségemelkedésekkel kapcsolatos ágazati aggályok szerepelnek.
Dobson kiemelte, hogy az üzleti hangulat két éve nem volt olyan rossz, mint most, és ebben szerepe van a tavaly júliusi választások óta hivatalban lévő munkáspárti kormány retorikájának és egyes szakpolitikai lépéseinek, köztük a munkáltatók által fizetendő társadalombiztosítási hozzájárulás emelésének.
A brit feldolgozóipar egyre borúlátóbb hangulatát más ágazati felmérések is jelzik.
A Brit Iparszövetség (CBI) legfrissebb negyedéves vizsgálata szerint a decemberrel zárult három hónapra a feldolgozószektor vállalatainak várakozásaiból képzett súlyozott egyenleg - vagyis a termelésük növekedésére, illetve visszaesésére számító gyáripari cégek százalékos arányának különbsége - mínusz 25 volt az előző negyedévben mért mínusz 12 után.
A CBI összesítése alapján a felmérésbe bevont iparvállalatok 42 százaléka tartott termelésének visszaesésétől a tavalyi negyedik negyedévben, és mindössze 17 százalék bízott termelési volumenének növekedésében.
Az idei első negyedévi várakozások megoszlása még gyengébb: a CBI vizsgálatában részes vállalatok 47 százaléka számol termelésének csökkenésével 2025 első három hónapjában, 16 százalék vár növekedést, vagyis a nettó egyenleg mínusz 31.
A brit gazdaság egészének teljesítménye is gyengül: a legutóbbi becslések szerint szeptemberben és októberben egyaránt 0,1 százalékkal csökkent havi összevetésben az euróövezeten kívüli legnagyobb európai gazdaság hazai összterméke (GDP).
(MTI)