A Gazprom orosz energiaipari óriáscég szerdán bejelentette, hogy a tranzitszállításra vonatkozó ötéves szerződés lejárta - reggel hat óra - után leállította az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást.



Fotó: Sergei Karpukhin / Reuters

"A Gazprom és az (ukrán) Naftohaz közötti szerződések meghosszabbításának az ukrán fél által történt többszöri és egyértelmű elutasítása miatt a Gazpromnak megszűnt a műszaki és jogi lehetősége, hogy 2025. január 1-től gázt szállítson Ukrajna területén keresztül. Moszkvai idő szerint 8:00 óra óta nem szállítunk orosz gázt Ukrajna területén át" - olvasható a vállalat közleményében.

Oroszország továbbra is exportál földgázt a Fekete-tenger mélyén húzódó TurkStream vezetéken.

Az Európai Unió a 2022. februári Ukrajna elleni orosz invázió óta megkettőzte az erőfeszítéseit, hogy alternatív források keresésével csökkentse az orosz energiától való függőségét.

Az orosz-ukrán tranzitszerződés évi 40 milliárd köbméter orosz földgáz tranzitszállítását irányozta elő.

Előzőleg Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nem lesz, mert az új év előtt néhány nappal nem lehet új szerződést kötni. Kijev szintén bejelentette, hogy le kívánja állítani az orosz gáztranzitot.

Ukrajna közölte, hogy az Európai Bizottság kérésére kész újraindítani a területén át történő gázszállítást, ha a vezetéken nem orosz gázt szállítanak, az orosz elnök pedig nem zárta ki új szerződések megkötését harmadik fél - török, magyar, szlovák és azerbajdzsán cégek - részvételével - írta a TASZSZ orosz állami hírügynökség.

Az orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint ebben az esetben a legvalószínűbb megoldás az lenne, ha az orosz fél az orosz-ukrán határon új tulajdonosnak adná át a szállítási jogokat.

A kijevi energiaügyi minisztérium szerdán közölte, hogy az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállítás leállítása "a nemzetbiztonság érdekében történt".

"Leállítottuk az orosz gáz tranzitszállítását. Ez történelmi esemény" - idézte Herman Haluscsenko minisztert a tárca.

A minisztérium közleménye szerint a lépésre jó előre felkészültek, így az ukrán gázszállító rendszer az orosz gáztranzit nélkül is működik.

Frissítés: az EB "megoldása": lehet venni jó drágán LNG-t

Az Európai Bizottság szerdán közölte, hogy számítottak a szállítás január 1-i leállítására, és az unió felkészült erre.

"Az európai gázinfrastruktúra elég rugalmas ahhoz, hogy alternatív utakon nem orosz eredetű gázzal lássa el Közép- és Kelet-Európát" - közölte az EB szóvivője, aki hozzátette, hogy az infrastruktúrát 2022 óta jelentős cseppfolyósított-földgázimporttal (LNG) erősítették meg.

Ausztria felkészült az orosz gáztranzit leállására, az ország ellátása folytatódik más forrásokból, mint a németországi és olaszországi töltőpontok és a tárolókapacitásokból - közölte szerdán az osztrák kormány.

"Elvégeztük a házifeladatunkat és alaposan felkészültünk erre a forgatókönyvre" - írta közleményében Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter. "Ausztria már nem függ az orosz gáztól, és ez jó dolog" - tette hozzá.

A Dnyeszter melléken leállították a fűtés- és a melegvíz-szolgáltatást

Moldovában a Dnyeszter melléki oroszbarát szakadár területen leállították a fűtés- és a melegvíz-szolgáltatást a háztartásokban szerdán, miután Oroszország nem szállít Ukrajnán keresztül több földgázt - jelentette a RIA Novosztyi orosz állami és a Reuters brit hírügynökség.

A Szovjetunió széthullása után Moldovától elszakadt terület Ukrajnán keresztül kapta az orosz gázt. A Tirasztyeploenergo helyi energiavállalat közölte, hogy a leállítás helyi idő szerint 7 órakor lépett életbe, de egyes létesítmények, így a kórházak mentesültek az intézkedés alól.

A lengyel vezetés szerint így néz ki a győzelem

Az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása újabb győzelmet jelent Finnország és Svédország NATO-csatlakozása után - írta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdán az X-en.

Vlagyimir Putyin orosz elnök milliárdokat szánt az Északi Áramlat balti-tengeri német-orosz gázvezeték létesítésére, hogy megkerülje Ukrajnát és zsarolja a Kelet-Európát a gázszállítások leállításának fenyegetésével - áll Sikorski bejegyzésében.

Szerdán Ukrajna az orosz elnököt "elvágta az EU-ba irányuló közvetlen gázexport lehetőségétől" - írta a miniszter.

Lengyelország 2022 áprilisában vált le az orosz gázról. Az ország a földgázszükségleteinek egyharmadát hazai forrásokból elégíti ki.

Az orosz gáztól való függetlenedést lehetővé tette az Északi-tenger norvégiai talapzatában fekvő gázmezőkön kitermelt, a dániai hálózatba betáplált földgázt Lengyelországba juttató Baltic Pipe vezeték 2022-as üzembe helyezése. Emellett a balti-tengeri Swinoujsciében működő, katari, afrikai és dél-amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) fogadó gázkikötőn keresztül érkeznek gázszállítások Lengyelországba.

Fico: az EU-ban mindenkire drasztikus hatásai lesznek a gáztranzit leállításának

Az Európai Unióban (EU) mindenkire drasztikus hatásai lesznek az ukrajnai gáztranzit leállításának, Oroszországra viszont nem - jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök újévi beszédében, amelyet közösségi médiaprofilján tett közzé szerdán.

Robert Fico már vasárnap - az EU központi intézményeinek vezetőihez címzett nyílt levelében - arról írt, hogy Volodimir Zelenszkij egyoldalú döntése az orosz gáz tranzitjának leállításáról sok tízmilliárd eurós veszteséget okoz az Európai Uniónak, ennek "csendes" elfogadása pedig helytelen, feszültségekhez és válaszintézkedésekhez vezet majd.

Fico az ukrajnai gáztranzit leállításával összefüggésben újévi beszédében megismételte azt a korábban tett kijelentését is miszerint továbbra is szuverén, "mind a négy égtáj irányába tekintő" politikát fog folytatni, kormánya külpolitikája pedig olyan aktív és a nemzetközi jog betartásán alapuló külpolitika lesz, amely nem avatkozik mások belügyeibe. "Főként a szlovák célokat és érdekeket fogjuk követni" - jelentette ki Fico, aláhúzva: nem szeretné, hogy Szlovákia bárkinek is a szolgája legyen, a béke pedig a pozsonyi kormány érdekpiramisának csúcsán áll.

Robert Fico, újévi beszédében kormánya első évének tevékenységét értékelve és azt egy labdarúgó mérkőzéshez hasonlítva azt mondta: tudatosítani kell, hogy amennyiben nem sikerül kézben tartani a meccset, akkor az ellenfél mindent megtesz majd annak érdekében, hogy ez a csapat többet ne léphessen pályára. "És az egész úgynevezett demokratikus világ tapsolni fog nekik, mert az, amit most Romániában és Georgiában láthatunk - hogy nem tartják tiszteletben a választások eredményeit, ha az győz, akinek nem kellett volna - egy olyan módszer, amelynek használata rendszeressé és elfogadottá válik a kellemetlen politikusok és politikai pártok eltávolítására" - jelentette ki Robert Fico.

2. frissítés: az egyetlen "győzelem", amit a pöcszongorista el tudott érni

Moszkva eddigi egyik legnagyobb vereségének nevezte az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítását Volodimir Zelenszkij szerdán a Telegramon.

"Amikor Putyin több mint 25 évvel ezelőtt hatalomra került Oroszországban, az Ukrajnán keresztül Európába szállított gáz éves szinten több mint 130 milliárd köbméter volt. Ma az orosz gáz tranzitja nulla. Ez egyike Moszkva legnagyobb vereségeinek" - írta Zelenszkij bejegyzésében. Szavai szerint Oroszországot "az fosztotta meg a legvonzóbb és földrajzilag a leginkább elérhető piacaitól, hogy az energiaforrásokat fegyverként használta fel, és cinikus módon az energiával zsarolta kereskedelmi partnereit". (Semmiképpen sem azért, mert a jenkibáb kijevi rezsim nem hosszabbította meg a tranzitszerződést... - a szerk.)

Az államfő hangsúlyozta, hogy most közös feladat Moldova támogatása az energiaátalakítás időszakában. Ezzel arra utalt, hogy az orosz gázszállításoktól nagymértékben függő Moldovában december közepén már szükségállapotot vezettek be az energiaellátásban kialakult bizonytalanság miatt - emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.

"El kell viselnünk néhány európai politikus hisztériáját is, akik inkább a Moszkvával való maffiajellegű kereskedést preferálják az átlátható energiapolitika helyett" - jegyezte meg az elnök. Hozzátette: reméli, hogy növekedni fog az amerikai gázszállítások volumene Európába, amiről Donald Trump megválasztott amerikai elnök már beszélt. Rámutatott, hogy az együttműködés és a piaci partnerek ajánlatainak változatossága "kényelmesebb" árakat eredményez.

(MTI nyomán)