Korai lenne még a szíriai orosz támaszpontok megőrzéséről beszélni, ezt a témát azokkal kell megvitatni, akik az országot vezetni fogják - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.
"Korai még erről beszélni. Mindenesetre mindez egy olyan téma, amelyet azokkal kell megvitatni, akik Szíriában hatalmon lesznek. Most azt látjuk, hogy [ott] az átalakulás időszaka van, rendkívüli instabilitás. Tehát időbe fog telni. És akkor komoly beszélgetésre lesz szükség azokkal, akik hatalmon lesznek" - mondta a Kreml szóvivője arra a kérdésre, hogy Oroszország reméli-e, hogy fenntarthatja katonai jelenlétét Tartuszban és Hmejmímben.
Peszkov elmondta, maga Vlagyimir Putyin orosz elnök döntött arról, hogy politikai menedékjogot ad Bassár el-Aszadnak, Szíria volt vezetőjének és családjának. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy hivatalos nyilatkozat még nem hangzott el az ügyben, és az orosz sajtó vasárnap egy meg nem nevezett Kreml-forrást idézett Aszad befogadásával kapcsolatban.
Az orosz külügyminisztérium vasárnap közleményt adott ki, amelyben hírül adta, hogy Aszad lemondott szíriai elnöki tisztségéről, és elhagyta az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Egy meg nem nevezett Kreml-forrás a nap folyamán később közölte, hogy Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek, Oroszország pedig humanitárius okokból menedékjogot adott nekik.
Ankara "etnikai és vallási békét" remél... a dzsihadistáktól
Törökország azon fog dolgozni, hogy az általa befogadott szíriai menekültek biztonságban hazatérhessenek, és Szíria újjáépülhessen, miután a felkelők megbuktatták Bassár el-Aszad elnököt - jelentette ki hétfőn Hakan Fidan török külügyminiszter.
Török nagyköveteket tájékoztatva a miniszter arról beszélt, hogy Törökország új Szíriát akar, amely harmóniában él szomszédaival, és Ankara készen áll arra, hogy ennek elérésében segítse déli szomszédját. Hozzátette: Ankara a szíriaiak mellett áll a Damaszkuszban kialakult új helyzetben. "Hiszünk benne, hogy a szíriai nép is jól fogja kihasználni ezt a kiváló lehetőséget" - mondta.
Fidan közlése szerint Törökország reméli, hogy a szíriai kormány bukása egy új korszakot nyit meg, amelyben a különböző etnikai és vallási csoportok békésen élhetnek egy befogadó új kormány irányítása alatt.
"A tegnapi szíriai fejlemények reményt adtak nekünk" - fogalmazott Fidan a nagykövetek előtt. "Azt várjuk a nemzetközi szereplőktől, különösen az ENSZ-től, hogy nyújtsanak segítséget a szíriai népnek, és támogassák egy inkluzív kormány megalakulását" - mondta.
"Azon dolgozunk, hogy biztosítsuk a szíriaiak biztonságos és önkéntes hazatérését és az ország újjáépítését" - szögezte le.
Törökország továbbra is támogatni fogja Szíria területi és politikai egységét, és az ország "jólétéért, biztonságáért és stabilitásáért" fog dolgozni - hangoztatta a külügyminiszter.
Fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy az Iszlám Állam terrorhálózat és a kurd fegyveresek ne használják ki a helyzetet. Mint mondta: Törökország mindent megtesz annak megakadályozására, hogy Szíria a terrorizmus menedékhelyévé váljon.
A NATO-tag Törökország mintegy hárommillió szíriai migránsnak és menekültnek ad otthont. Szíria északi részének egyes területei török ellenőrzés alatt állnak, a török erők igyekeznek kiszorítani onnan a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milíciát, amelyet Törökország terrorszervezetnek, a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tekint.
(MTI nyomán)