Az előretörő szíriai lázadók egyes csoportjai már csak mintegy 20 kilométerre vannak a fővárostól, Damaszkusztól, miután teljesen az ellenőrzésük alá vonták a déli Deraa tartományt - közölte szombaton egy parancsnokuk és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat.



Lázadók pózolnak december 6-án Hamában egy megsérült páncélozott jármű tetején, melyet a visszavonuló szíriai kormányerők hagytak hátra (kép: Bilal Al Hammoud/EPA-EFE)

A radikális iszlamista csoportokat vezető lázadóparancsnok, Haszán Abdel Gani kijelentette: "meg akarja nyugtatni" a szíriai vallási közösségeket és kisebbségeket - miután átvették az ellenőrzést több kulcsfontosságú város felett az évek óta tartó konfliktus által megosztott országban -, hogy nem esik bántódásuk. Viszont a Telegramon felszólította őket, hogy "támogassák a forradalmárok mozgalmát, mert a szektásság és a zsarnokság kora örökre véget ért".

Szombaton legalább hét civil halt meg orosz és szíriai légicsapásokban a közép-szíriai Homsz közelében, Szíria harmadik legnagyobb városában, amelyet a lázadók az ország északi részéből indított villámoffenzívájuk után próbálnak meghódítani - közölte Rámi Abdulrahmán, az OSDH igazgatója.



Iszlamisták konvoja halad Damaszkusz felé (képernyőkép: Tagesschau24)

A szíriai kormányerőkkel szövetséges Hezbollah libanoni síita mozgalom kétezer fős erősítést küldött a libanoni határhoz közeli Kuszeir városába, egyik szíriai fellegvárába, hogy megvédje azt a lázadók esetleges támadásától - közölte az AFP hírügynökséggel egy Hezbollah-forrás.

A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek vezette koalíció harcosai a Törökország által támogatott villámoffenzíva keretében tucatnyi várost és kulcsfontosságú települést foglaltak már el. A fővárostól délre, a jordániai határ közelében a kormánycsapatok pénteken Deraa város, a 2011-es felkelés bölcsője felett is elvesztették az ellenőrzést a helyi erőkkel szemben - közölte az OSDH.

Frissítés: Lavrov: Moszkva, Teherán és Ankara a szíriai harcok azonnali leállítását sürgeti

Oroszország, Törökország és Irán külügyminiszterei megállapodtak Katar fővárosában, az úgynevezett Dohai Fórum keretében tartott tanácskozáson, hogy azonnal véget kell vetni az „ellenségeskedéseknek” Szíriában - közölte szombaton az orosz külügyminiszter, miközben a lázadók közölték, hogy megkezdték a főváros, Damaszkusz ostromgyűrűbe vonását.

Szergej Lavrov hozzátette, hogy párbeszédet akar a szíriai kormány és az általa „legális ellenzéknek” nevezett szervezetek között.

Hasonlóan foglalt állást Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter is, aki közlése szerint „őszinte és közvetlen” párbeszédet folytatott török kollégájával, Hakan Fidannal.

Oroszország, Törökország és Irán 2017 óta partnerek az úgynevezett asztanai formátum keretében, erőfeszítéseik a szíriai konfliktus befejezését célozzák.

Az orosz külügyminiszter leszögezte, hogy a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű iszlamista lázadó csoport terrorista szervezet, bármit is állít arról, hogy megváltoztatta a nézeteit. A HTS bejelentésére, amely szerint lehetővé tennék több vallás együttélését Szíriában, Lavrov megjegyezte: a puding próbája az evés.

Lavrov megengedhetetlennek nevezte, hogy egy terrorcsoport az érvényes megállapodásokat, köztük az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Szíriai Arab Köztársaság szuverenitását, területi épségét és egységét megerősítő 2015. évi 2245. határozatát megsértve területeket vonjon az ellenőrzése alá.

Az orosz támaszpontok maradnak

Arra a kérdésre válaszolva, hogy hogyan alakul a szíriai helyzet, és mi történik az ottani orosz katonai támaszpontokkal, Lavrov kijelentette: „az előrejelzés nem a feladatuk”.

Lavrov azt is hangsúlyozta, hogy nagyon aggódnak a szíriai nép jövője miatt, és nem akarják, hogy az iraki és a líbiai nép sorsára jusson.

Hozzátette, hogy Oroszország a jelenlegi szíriai helyzetben továbbra is katonai segítséget nyújt Damaszkusznak a Hmejmimben működő légitámaszpont révén. Ezenkívül Moszkva haditengerészeti támaszpontot is működtet Szíriában.

Moszkva 2015-ös katonai segítsége kulcsfontosságú volt a szíriai polgárháború menetének megfordításában, és lehetővé tette Bassár el-Aszad elnök számára az ország területe nagy részének a visszafoglalását.

A palesztin állam lehet a megoldás

A katari fővárosban 2003 óta a politikusok közötti párbeszéd elősegítésére évente megtartott Dohai Fórum nevű rendezvényen mondott beszédében az orosz külügyminiszter leszögezte, hogy a szélsőségesség tovább fog terjedni a Közel-Keleten, ha nem hoznak létre palesztin államot. Az idei - szombaton és vasárnap - tartott találkozó fő témája a szíriai helyzet.

Abbász Aragcsi pénteken „terroristának” nevezte a lázadók offenzíváját, amely „fenyegetést jelent” a Közép-Keletre nézve. „A terrorveszély nem korlátozódik Szíriára, az összes szomszédos országot és a térség egészét fenyegeti - vélte.

A tanácskozáson a vendéglátó Katar miniszterelnöke, Mohammed bin Abderrahman Al Száni kijelentette: Bassár el-Aszad a lázadók meglepetésszerű offenzívája előtti években nem ragadta meg az alkalmat, hogy tárgyaljon és helyreálllítsa a bizalmat a népével.

Az amerikai küldött a Hezbollah gyengítésének örül

Amos Hochstein amerikai küldött arra hívta fel a figyelmet, hogy a szíriai lázadók előrenyomulása gyengítette a Hezbollah libanoni fegyveres mozgalom helyzetét. Az Izrael és Hezbollah közötti, november 27-én életbe lépett tűzszünetben közvetítő amerikai diplomata szerint a Hezbollahot még nem számolták fel, de jelentősen meggyengült. Közölte: a szíriai helyzet miatt nehezebb lesz Iránnak fegyverekkel ellátni a Hezbollahot.

November 27-én a Hajat Tahrír as-Sám és a szövetségesei nagyszabású támadást intéztek Szíria második legnagyobb városa, Aleppó ellen. December 5-án a szíriai hadsereg parancsnoksága szerint a lázadók benyomultak az ország nyugati részén fekvő Hama városba, ahonnan kivonták a kormányerőket.

Szombaton a lázadók közölték, hogy megkezdték a szíriai főváros ostromgyűrűbe vonását, miután elfoglalták a közép-szíriai Deraát, és a Szíria középső részén fekvő Homsz, az ország harmadik legnagyobb városának a kapujában állnak. A város közelében az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns megfigyelő szervezet szerint legkevesebb hét polgári személy halt meg a város közelében az orosz és a szíriai kormányerők légicsapásaiban.

A harcokban november 27. óta legkevesebb 826-an haltak meg az OSDH, és legkevesebb 370 ezren váltak belső menekültté az ENSZ szerint.

A lázadók már Damaszkusz elővárosaiban vannak

A szíriai lázadók elérték Damaszkusz külvárosait a múlt héten indított hadjáratuk során, amely alatt több szíriai nagyvárost és két tartományt irányításuk alá vontak - közölték szombaton ellenzéki aktivisták és egy lázadóparancsnok.

Ez az első alkalom 2018 óta, hogy az ellenzéki erők elérték Damaszkusz elővárosait. A szíriai hadsereg szombaton vonult ki Dél-Szíria jelentős részéből, így az ország több területe, köztük két tartomány is a lázadók ellenőrzése alá került.

A szíriai elnöki hivatal cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök elhagyta Damaszkuszt, vagy rövid látogatásokat tenne más országokban. "Megerősítjük, hogy a szíriai elnök a fővárosból, Damaszkuszból folytatja munkáját, valamint állami és alkotmányos feladatainak ellátását" - áll a hivatal szombati közleményében.

2. frissítés: HTS: az offenzíva célja a szíriai kormány megdöntése

Rámi Abdulrahmán, a nagy-britanniai székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontjának (OSDH) vezetője közölte: a lázadók Damaszkusz elővárosaiban tevékenykednek. Hozzátette, hogy az ellenzéki harcosok szombaton Kelet-Szíriából Damaszkusz Haraszta nevű elővárosa felé is megindultak.

A szíriai hadsereg eközben nagyszámú erősítést küldött Szíria harmadik legnagyobb városa, a kulcsfontosságú Homsz védelmére.

Haszán Abdel Gani, a radikális iszlamista lázadócsoportok parancsnoka a Telegramon közzétett üzenetében azt írta, hogy Damaszkusz bekerítésével az ellenzéki erők megkezdték az offenzíva "utolsó szakaszának" végrehajtását. A lázadók Dél-Szíriából Damaszkusz felé tartanak - tette hozzá.

Visszavonulás gyalogszerrel

A szíriai hadsereg több ezer tagja vonult vissza a Damaszkusz délnyugati részénél levő vidéki területekről, Kuneitra és Dara tartományokból - jelentette a dpa helyi lakosok közlésére hivatkozva. A beszámolók szerint a katonák gyalogosan haladtak Damaszkusz felé a visszavonulásra felszólító parancs után, közülük többen ötven kilométert tettek meg. Még azelőtt indultak el, hogy a lázadók elérték volna az állomáshelyeiket - közölte az egyik katona.

Lakossági beszámolók szerint a szíriai hadsereg tüzérséggel támadja Dara tartomány vidéki területeit, amelyeket a Damaszkusz felé előretörő lázadók már elértek. Damaszkusz környékén a helyi lakosok a lázadók mellett tüntettek. A hadsereg kivonult az ellenőrzőpontokról, amelyek irányítása átkerült a lázadók kezébe.

Az iráni tanácsadók megkezdték Szíria elhagyását

Az OSDH arról is beszámolt, hogy Irán katonai tanácsadói szombaton megkezdték Szíria elhagyását, az Irán által támogatott, főként Afganisztánból és Pakisztánból származó harcosok pedig az ország középső részére települtek át.

Haszán Abdel Gani, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű iszlamista lázadócsoport parancsnoka a CNN amerikai hírtelevíziónak adott csütörtöki interjújában kijelentette: az offenzíva célja a szíriai kormány megdöntése.

Megdöbbentő fordulat

A szíriai lázadók szövetségének gyors előretörése megdöbbentő fordulatot jelent Bassár el-Aszad szíriai elnök számára, akinek orosz, iráni és libanoni szövetségesei saját konfliktusaikkal vannak elfoglalva.

Korábban írtuk: Újabb várost foglaltak el a Törökország által támogatott iszlamisták Szíriában

A szíriai kormányerők újabb, immár a negyedik várost veszítették el egy héten belül a Törökország által támogatott lázadók előretörése nyomán - jelentette szombaton az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat.

A második legnagyobb szíriai város, Aleppó, majd Homsz után a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek már a harmadik legnagyobb város, Hama bejáratánál vannak, és pénteken elfoglalták a jordániai határ mellett lévő Deraát is, amely a polgárháborút kirobbantó 2011-es felkelés bölcsője volt - közölte az OSDH. Deraa tartomány területének már 90 százaléka felett szerzett ellenőrzést a HTS - tette hozzá az angliai központú, de Szíriában kiterjedt hálózattal rendelkező ellenzéki szervezet.

Szombaton a katari fővárosban tanácskozik a török, az orosz és az iráni külügyminiszter a szíriai válságról. Ez a három ország már 2017 óta tárgyal többé-kevésbé rendszeresen a szíriai válság megoldásáról az úgynevezett asztanai folyamat keretében. Pénteken Bagdadban már tárgyalt a kiújult konfliktus veszélyeiről a szíriai, az iraki és az iráni külügyminiszter.

Amikor már látszott, hogy a HTS be fogja venni Homszot, a város több ezer lakosa menekült el onnan a tengerpart felé, amely szilárdan a kormányerők ellenőrzése alatt áll.

(MTI nyomán)

Kapcsolódó: Három nap alatt esett el egy kétmilliós nagyváros - mi zajlik Szíriában?