A kiskorúak "nemváltó" beavatkozásának tilalmáról kezdett eljárást az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága szerdán.

Az Egyesült Államok legfőbb jogi fórumán az ellentétes érvek meghallgatásával indult az eljárás, amelyben a szövetségi adminisztráció képviseli a "transznemű közösséget" Tennessee állammal szemben, ahol tavaly törvényben tiltották meg a kiskorúak "nemváltó orvosi kezelését".

A törvény ellen eredetileg az Amerikai Polgárjogi Unió (American Civil Liberties Union - ACLU) fordult a Legfelsőbb Bírósághoz három "transznemű" gyermek és családjaik, valamint egy úgynevezett "nemmegerősítő" kezelést nyújtó memphisi orvos nevében. A beadványt közérdekre hivatkozva felkarolta a szövetségi igazságügyi minisztérium, így a szerdai bírósági ülésen a Biden-kormányzat képviselői ültek Tennessee állam képviselőjével szemben.

Tennessee állam 2023-ben elfogadott törvényét arra hivatkozva támadták meg a Legfelsőbb Bíróság előtt, hogy az megsérti az amerikai alkotmány egyenlő elbírálásról szóló 14. kiegészítését. Tennessee állam szerint nincs szó nemi alapú diszkriminációról, hiszen csak bizonyos gyógyszerkészítmények esetében szab életkort és felhasználási kört érintő korlátozásokat.

A Legfelsőbb Bíróság első alkalommal vett napirendjére gyermekek "nemváltó" beavatkozásáról szóló ügyet, döntés jövő júniusig várható.

A határozat jogászok szerint jóval túlmutat majd Tennessee államon, és minden szövetségi államban iránymutató lehet a kiskorúak "nemváltó" orvosi beavatkozásait illetően, nemcsak gyógyszeres, de sebészeti eljárásokat illetően is.

(MTI nyomán)