Szükségállapotot hirdetett Jun Szogjol dél-koreai elnök helyi idő szerint kedd este a YTN televízió élőben közvetített műsorában, arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni a kormányzati munkát bénító, "szégyentelenül Észak-Korea-barát államellenes erőket". /Bővített hír./
Jun Szogjol kijelentette, hogy nem volt más választása, mint ehhez az eszközhöz nyúlni a szabad és alkotmányos államrend fenntartása végett, mondván, hogy az ellenzéki pártok "rabul ejtették" a parlamentáris döntéshozatali folyamatot, ezzel válságba taszítva az országot. Az elnök a parlamentben többséggel rendelkező ellenzék azon kezdeményezésére utalt, amellyel fel akarják menteni tisztségéből az ország több magas rangú ügyészét, és elutasítják a kormányzat által beterjesztett költségvetési tervezetet. Az ellenzék több mint 4000 milliárd (1100 milliárd forint) dél-koreai von megszorítást szorgalmaz a büdzsében, amiről a kormány azt mondja, hogy aláásná a kormány alapvető működését.
"Szükségállapotot hirdetek a szabad Koreai Köztársaság védelmére az észak-koreai kommunista erők fenyegetésével szemben, hogy eltörölhessük a megvetendő Észak-Korea-barát, államellenes erőket, amelyek népünket szabadságától és boldogságától próbálják megfosztani, és annak érdekében, hogy megóvjuk a szabad alkotmányos rendet" - mondta Jun Szogjol.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség beszámolója szerint a szöuli törvényhozás bejáratát lezárták. "Tankok, páncélozott szállító járművek, lőfegyverekkel és késekkel felfegyverzett katonák fogják irányítani az országot" - hangoztatta Li Dzsemjung, az ellenzéki Demokrata Párt vezetője, akinek pártja többséggel rendelkezik a parlamentben. "A Koreai Köztársaság gazdasága visszavonhatatlanul össze fog omlani. Polgártársaim, kérlek titeket, jöjjetek a nemzetgyűléshez!" - tette hozzá.
A bejelentés hírére a dél-koreai von jelentősen vesztett értékéből a dollárral szemben. A dél-koreai pénzügyminiszter közölte, hogy a kormány minden szükséges intézkedést megtesz a pénzügyi piacok stabilizálása érdekében.
A dél-koreai parlamentnek a 300-ból 190 jelen lévő tagja helyi idő szerint szerdára virradóra határozatot fogadott el a szükségállapot feloldásáról. Vu Vonsik házelnök kijelentette, hogy a képviselők "az emberekkel közösen megvédik a demokráciát".
A helyi televízió tudósítása szerint időközben dél-koreai katonák próbálnak bejutni a parlament épületébe, érvényt szerezve a szükségállapotnak. A felvételeken parlamenti képviselők segédeit lehet látni, ahogy poroltókkal igyekeznek távol tartani a katonákat. Vu Vonsik felszólította a karhatalmi szerveket, hogy vonuljanak el a parlament épülete elől. A házelnök hivatala közölte, hogy az elfogadott határozattal semmis a szükségállapot kihirdetése, a dél-koreai törvények szerint ugyanis a parlament többségi szavazással feloldhatja a szükségállapotot.
Jun Szogjol bejelentését követően emberek sereglettek a parlament épülete elé, követelve a szükségállapot visszavonását. A Yonhap hírügynökség szerint üdvrivalgással fogadták a parlamenti határozatot. Mindennek ellenére továbbra is katonák tartózkodnak a parlament épületében, és katonai járművek parkolnak a környéken.
A szükségállapot rendelkezéseinek végrehajtásával Park Anszu vezérkari főnököt bízták meg. A hadsereg közölte, hogy a parlament és a pártok tevékenységét felfüggesztik, a sajtó pedig szintén a rendkívüli jogrend keretei között működhet. Felszólították a hónapok óta sztrájkoló orvosokat, hogy 48 órán belül álljanak ismét munkába. Hangsúlyozták, hogy a rendkívüli jogrend megsértőit bírósági határozat nélkül őrizetbe vehetik.
Mun Dzsein volt elnök az X-en fejezte ki azon reményét, hogy a parlament gyorsan közbelép a demokrácia védelme érdekében. "Felkérem az embereket, hogy csatlakozzanak, védjék meg a demokráciát, és segítsenek abban, hogy a nemzetgyűlés rendesen működhessen" - tette hozzá.
A Fehér Ház egyik szóvivője közölte, hogy Washington kapcsolatban áll a szöuli vezetéssel, és szorosan nyomon követi a fejleményeket.
(MTI)