A Ciszjordániát kormányzó Palesztin Hatóság (PH) gerincét adó Fatah, valamint a Gázai övezetet (korábban) uraló Hamász Egyiptom javaslatával összhangban megállapodott egy közös bizottság megalakításában az övezet ügyeinek intézésére - közölte a Fatah egy meg nem nevezett tisztségviselője kedden a Háárec című izraeli lappal.

A Gázai övezetre vonatkozó egyiptomi rendezési javaslatnak megfelelően a közös bizottság a PH-nak lesz alárendelve, feladatai közé tartozik majd a humanitárius segélyek biztosítása és elosztása, a civil ügyek intézése, a polgári közigazgatás, valamint az övezetet Egyiptomtól elválasztó rafahi átkelőhely újjáépítésének és működtetésének felügyelete.

Egy másik, de szintén meg nem nevezett, magas rangú palesztin tisztségviselő megkérdőjelezte a lépés megvalósíthatóságát, mert Izrael mindeddig ellenezte a PH bármilyen részvételét az övezet irányításában.

A Fatah és a Hamász magas rangú tisztségviselői szerint az Egyiptom által szorgalmazott bizottságról az előző napon befejezett kairói tárgyalásokon egyeztek meg.

Egyiptom azt szerette volna, ha a tárgyalásokon főleg a Hamász által túsznak elhurcolt izraeliek szabadon engedéséről, vagyis az Izraellel megkötendő úgynevezett túszalkulról beszéltek volna, de ez nem így lett, a Hamász főként a Fatahhal és egy másik szervezettel, az Iszlám Dzsiháddal a háború utáni időszakra kialakítandó kapcsolatáról, a Gázai övezet majdani igazgatásáról akart tárgyalni, vagyis gyakorlatilag a saját túléléséről.

A testület neve "Közösségi Támogató Bizottság" lesz, Mahmúd Abbász palesztin elnök rendelettel fogja létrehozni, és alárendeltje lesz a palesztin kormánynak adminisztratív, pénzügyi és jogi kérdésekben. A Háárecnek nyilatkozó egyik palesztin tisztségviselő szerint nem világos, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és kormánya együttműködik-e a majd a bizottsággal, ugyanis Izrael mindeddig ellenezte a PH bármilyen részvételét az övezet igazgatásában. A Hamász magas rangú vezetői azt mondták, azért fogadták el a javaslatot, mert így a Gázai övezet lakossága rendezett módon juthat humanitárius segélyhez.

(MTI nyomán)