Németországban a télen a hárommilliót is elérheti a munkanélküliek száma, miután az őszi fellendülés nem folytatódott - kommentálta a pénteken közzétett novemberi munkanélküliségi adatokat Andrea Nahles, a szövetségi munkaügyi hivatal (Bundesagentur für Arbeit, BA) elnöke.

Rainer Dulger, a munkaadók szövetségének az elnöke hozzátette: utoljára közel tíz évvel ezelőtt volt ilyen magas a munkanélküliség.

Hubertus Heil szövetségi munkaügyi miniszter szerint a gyenge világgazdaság, az ukrajnai háború és az erősödő protekcionizmus helyezi nyomás alá a német gazdaságot.

Ugyanakkor a növekvő munkanélküliség okai közül kiemelte, hogy a német gazdaságnak - például az iparban - mindenekelőtt strukturális problémái vannak, egyes ágazatokban jelentős átalakulás zajlik.

Másrészt sok vállalatnál továbbra is hiány van a szakképzett munkaerőből. Az, hogy a munkanélküliség jövőre tovább emelkedik-e, attól is függ, hogy az ipar milyen gyorsan képes az átalakulásra - mondta.

Martin Müller, az állami tulajdonú KfW bank munkaerőpiaci szakértője hangsúlyozta: „a termelékenység növekedésének újbóli fellendítése érdekében Németországnak többet kell beruháznia, valamint támogatnia kell a digitalizációt a szolgáltatási szektorban és az önkormányzatoknál”.

Az utóbbi időben jelentősen nőtt a rövidített munkaidős foglalkoztatás. Sok vállalat alkalmazza ezt a munkahelyek biztosítása érdekében, ugyanakkor egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a képzésre, hogy munkavállalóikat felkészítsék a jövő követelményeire - mondta Heil.

A munkaerő iránti kereslet tovább csökkent. Novemberben a munkaközvetítők 668 ezer üres álláshelyet tartottak nyilván. Ez 65 ezerrel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Csak az olyan ágazatokban nőtt a foglalkoztatás, mint az ápolás és a közszféra. Összességében a foglalkoztatottak száma 123 ezerrel nőtt az előző évhez képest.

Mindazonáltal az ukrán menekültek integrációja halad előre. Heil minisztériumának adatai szerint szeptemberben 233 ezer ukrán állampolgárt foglalkoztattak társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség alá eső módon, 12 ezerrel többet az előző havinál és 71 ezerrel többet, mint egy évvel korábban.

(MTI)