Nemzeti szuverenitásának újraértelmezése keretében Csád felbontja a Franciaországgal, egykori gyarmattartójával kötött védelmi együttműködési szerződést - jelentette be a közép-afrikai ország külügyminisztériuma.

A tárca csütörtöki nyilatkozata szerint az először 2019-ben felülvizsgált megállapodás felbontásáról szóló döntés történelmi fordulópontot jelent azóta, hogy Csád 66 évvel ezelőtt elnyerte függetlenségét, egyúttal lehetővé teszi az ország számára, hogy teljes mértékben megerősítse szuverenitását, és a nemzeti prioritásokkal összhangban újradefiniálja stratégiai partneri kapcsolatait.

A döntés értelmében Franciaországnak - egyelőre meghatározatlan határidővel - ki kell vonnia az országban állomásoztatott mintegy ezer katonáját és katonai felszerelését. Csád az egyik utolsó olyan ország a Száhel-övezetben, ahol Franciaország még katonai jelenlétet tart fenn, miután az elmúlt években kiszorult Nigerből, Maliból és Burkina Fasóból.

A nyilatkozat szerint a határozat semmiképpen sem kérdőjelezi meg Csád és Franciaország történelmi kapcsolatait, a közös érdekek mentén, más területeken továbbra is fenn kívánják tartani azokat.

A francia kormány egyelőre nem reagált a bejelentésre.

Ulf Laessing, a Konrad Adenauer Alapítvány Száhel-övezetért felelős regionális irodavezetője szerint Mahamat Idriss Déby Itno csádi köztársasági elnök arra törekszik, hogy biztonsági partneri kapcsolatait az eddig érvényben lévő kizárólagos megállapodásoktól elszakadva kiszélesítse. Az államfő másrészt nem bízik Emmanuel Macron francia elnökben, és nem hagyhatja figyelmen kívül a Csádban széles körben elterjedt franciaellenes érzelmeket sem - mondta.

(MTI)