A magas megélhetési költségek elleni tiltakozásul egynapos általános sztrájkot tartottak szerdán Görögországban, az akció a hatóságok közlése szerint főleg a tömegközlekedésben okozott fennakadásokat.

A munkabeszüntetés az egész országra kiterjedt. Nem jártak a buszok, a vonatok és a metró, valamint az Égei- és a Jón-tengeren is leállt a kompközlekedés. Az iskolák és a bíróságok zárva tartottak, az állami fenntartású kórházak pedig csak a sürgősségi ellátást vállalták. Az élelmiszerboltokat és az éttermek jelentős részét, valamint a magántaxi-szolgáltatást viszont nem érintette a sztrájk.

A rendőrség beszámolója szerint több szakszervezet, köztük a GSEE, az ország legnagyobb magánszektorbeli egyesületének és a komptársaságok alkalmazottait képviselő PNO-nak a felhívására több mint tízezer ember gyűlt össze Athén központjában.

A GSEE a sztrájkot meghirdető közleményében azt írta, "a megmozdulás arra adott válasz, hogy a kormány nem hajlandó intézkedéseket hozni azért, hogy méltó életkörülmények között élhessenek a munkavállalók". Hozzátette, hogy "társadalmi fejlődés nem lehetséges a munkavállalók előrelépése nélkül". Ezért a közalkalmazottak számára 10 százalékos béremelést követelnek, valamint a 13. és a 14. havi fizetés visszavezetését kérik.

Az Európai Szakszervezetek Szövetségének (ESZSZ) a sztrájk alkalmából a görög fővárosba látgató főtitkára, Esther Lynch a megmozdulást támogató nyilatkozatában azt mondta, "sürgős intézkedésekre van szükség a kormány részéről az elszabadult árak, a lakhatási válság és a befagyott bérek okozta problémák megoldására".

Korábbi megmozdulások hatására Kiriákosz Micotákisz kormányfő a közelmúltban bejelentette, hogy januártól emelni fogják a nyugdíjakat és a havi minimálbért, amely jelenleg 830 euró (340 ezer forint). A miniszterelnök egy korábbi közlése szerint 2027-ig a havi minimálbért 950 euróra (389 ezer forint), az átlagbért pedig 25 százalékkal, 1500 euróra (614 ezer forint) emelik Görögországban.

(MTI)