Gyorsítja a hiperszonikus fegyverek kifejlesztését a brit-amerikai-ausztrál biztonsági szövetség (AUKUS). A londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a háromoldalú szövetség új, Hypersonic Flight Test and Experimentation (HyFliTE) néven létrejött megállapodása innovatív hiperszonikus hordozóeszközök és technológiák gyorsabb kidolgozását, tesztelését és kiértékelését célozza, újabb szintre emelve ezzel az AUKUS-partnerországok együttműködését.

A tárca ismertetése szerint a hiperszonikus eszközök közé sorolhatók az olyan nagy hatótávolságú rakéták, amelyek a hangsebességnél számottevően gyorsabban haladnak, emellett szárazföldről, tengerről és levegőből is bevethetők.

A HyFliTE-egyezmény lehetővé teszi a három partnerországnak az olyan élenjáró technológiájú hadszíntéri eszközök gyorsított kifejlesztését, amelyeket egyetlen ország önmagában nem tudna kidolgozni - fogalmaz tájékoztatásában a londoni védelmi minisztérium.

A tárca szerint az együttműködés célja az, hogy a három ország védelmi képességekre tegyen szert a gyorsan változó fenyegetésekkel szemben.

Az akkori brit és ausztrál miniszterelnök, Boris Johnson és Scott Morrison, valamint Joe Biden amerikai elnök 2021-ben jelentette be a három ország AUKUS néven létrehozott új biztonsági partnerségi kezdeményezését.

A világszerte komoly feltűnést keltő háromoldalú megállapodás eredeti gyakorlati céljai közé tartozott az ausztrál haditengerészet felszerelése nukleáris meghajtású, de hagyományos fegyverzettel ellátott tengeralattjárókkal.

A kezdeményezés nyomán ugyanakkor Ausztrália felmondta a hagyományos meghajtású tengeralattjárók szállításáról Franciaországgal 2016-ban kötött, 37 milliárd dollár értékű szerződését.

Párizs annak idején rendkívüli indulattal reagált a fejleményre, és egy időre konzultáció céljából hazarendelte nagyköveteit az Egyesült Államokból és Ausztráliából.

A londoni francia nagykövetet nem hívták vissza, de a francia külügyminisztérium akkori nyilatkozata szerint ennek csak az volt az oka, hogy Párizs számára "nem volt meglepetés Nagy-Britannia folyamatos haszonleső magatartása".

(MTI)