A bukaresti képviselőház egyhangúlag elfogadta azt a tervezetet, amely arra kötelezi a közintézményeket és hatóságokat, hogy a névtelen panaszokat is kivizsgálják, ha azok szexuális vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos esetekre vonatkoznak.

Az Agerpres hírügynökség szerint a jogszabály a petíciók kezelését szabályozó, 2002 óta hatályos kormányrendeletet módosítja, ez ugyanis úgy rendelkezett, hogy azokat a petíciókat, amelyekben nem szerepelnek a kezdeményező személyes adatai, figyelmen kívül hagyják.

A kedden elfogadott módosítás értelmében ezentúl kivételt képeznek a szexuális vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos névtelen beadványok, amelyeket egy külön ezzel a feladattal megbízott tisztségviselő vagy bizottság bírál majd el. A törvény végrehajtásának módjáról kormányhatározatot fognak kiadni.

Amennyiben az ügyben illetékes személy vagy bizottság úgy ítéli meg, hogy a névtelen panasz szexuális zaklatás, szexuális bántalmazás vagy a beosztás szexuális célú felhasználásának bűncselekményére utal, akkor értesítenie kell a bűnüldöző szerveket.

A törvénymódosítást azt követően kezdeményezte a bukaresti kormány, hogy nyáron országos visszhangot keltett Romániában egy szexuális zaklatással vádolt egyetemi tanár ügye. A médiában is gyakran szereplő Alfred Bulai szociológusról, a Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem tanszékvezető tanáráról a Snoop.ro tényfeltáró portál azt írta, hogy több tanítványát hosszú ideje szexuálisan zaklatja.

Az ügyben hivatalból indított eljárást az ügyészség, a tanárt szeptember 5-én előzetes letartóztatásba helyezték, szeptember 12. óta pedig házi őrizetben várja ügye bírósági tárgyalását.

(MTI)