Történelmi mértéket ért el szombaton a légszennyezés mértéke Lahorban, Pakisztán második legnagyobb városában, ahol a hatóságok már intézkedtek, hogy megkíséreljék megfékezni a szmogot.

A rossz minőségű dízel károsanyag-kibocsátása, a mezőgazdasági égetésekből származó füst valamint a téli lehűlés okozta köd keveréke súlyos agyiér-elváltozásokat, szívbetegségeket, tüdőrákot és légzőszervi megbetegedéseket okozhat, elsősorban a gyermekek körében.

Szombat reggel a levegő minőségének a mutatója (AQI) 1067 volt - többtucatszorosa a határértéknek -, majd délelőtt 300 körülire csökkent. A levegő minősége 180-as mutatótól tekinthető rossznak, 300 felett pedig veszélyesnek.

Dzsahangir Anvar, a helyi kormányzat környezetvédelemért illetékes magas rangú vezetője elmondta: a mutató Lahorban korábban sosem érte el az 1000-t a 14 millió lakosú városban.

Szombaton a PM2,5 (2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű) szennyezőrészecskék koncentrációja köbméterenként 610 mikrogramm volt, azaz az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadhatónak tartott szint több tízszerese.

Dzsahangir Anvar elmondta, hogy az indiai határnál fekvő kelet-pakisztáni nagyvárosban több napja tart a szmog, és a légszennyezettségi mutató a következő három-négy napban is magas marad.

A városban betiltották a kétütemű motorral közlekedő motoros riksákat (tuktuk), a szűrő nélkül üzemelő grillsütödéket. A közigazgatási hivatalok és a magáncégek alkalmazottainak fele hétfőtől távmunkában dolgozik. Felfüggesztették az építkezéseket, és a nyílt tűzön főző utcai kifőzdéknek este nyolc órakor be kell zárniuk.

A pakisztáni hatóságoknak számolniuk kell a szomszédos Indiából fújó széllel, ahol az év végén rendszerint szintén gyakori a szmog.

Pandzsáb állam kormány felszólította a lakosokat, elsősorban a légzőszervi, tüdő- és szívbetegségben szenvedőket és az időseket, hogy ne hagyják el a házukat, ha mégis el kell menniük, feltétlenül viseljenek maszkot.

Pakisztán, a világ ötödik legnépesebb országa egyike a legsérülékenyebbeknek az éghajlatváltozásnak tulajdonított időjárási szélsőségekkel szemben. Pakisztán hangoztatja, hogy a lakosai (a világ népességének mintegy 3 százaléka), a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának kevesebb mint 1 százalékáért felelős.

(MTI)