Az Európai Bizottság az Európai Unióban illegálisan tartózkodók harmadik országba történő kitoloncolása jogi feltételeinek megteremtését sürgeti - derült ki az uniós testület szokásos napi sajtótájékoztatóján, amelyben a szóvivők kitértek a bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a 27 tagállamnak küldött levelére is, amelyben a többi között "visszaküldési központok felállítását" javasolja.
Kérdésre válaszolva Eric Mamer bizottsági szóvivő leszögezte: a javaslatról szóló, hétfő este küldött levélben foglaltak nem állnak ellentétben az uniós menekültügyi és migrációs paktummal. Mint mondta, a paktum mielőbbi alkalmazását von der Leyen a levélben is sürgette, "és csupán további együttműködést javasol a tagállamok között a migrációval kapcsolatos területeken".
A visszaküldési központokkal kapcsolatban Anitta Hipper szóvivő kiemelte a kitoloncolások felgyorsításának szükségességét, leszögezve: "a jól működő migrációs politika sikere, hogy a jogtalanul itt tartózkodók hazatérjenek". Hozzátette, hogy ennek érdekében az EU-nak nem csupán a tagállamok együttműködésére van szüksége, hanem harmadik országokkal is megállapodásokat kell kötnie.
Von der Leyen a levélben leszögezte, hogy "világos és határozott válaszokat kell adni" a migráció kérdésére, hozzátéve: "nem szabad hagynunk, hogy Oroszország és Fehéroroszország a saját értékeinket használja ellenünk".
Az elnök aláhúzta, hogy bár "az Európába érkezők nagy többsége nem bűnöző", mindent meg kell tenni azok kitoloncolása érdekében, akik bűncselekményeket követnek el, ehhez pedig további jogszabályokra van szükség.
Rámutatott annak fontosságára is, hogy az EU folytassa az átfogó partneri kapcsolatok kialakítását a migrációban kibocsátóként vagy tranzitországként részt vevő harmadik országokkal, és jóllehet méltatta az eddig elért eredményeket, figyelmeztetett: az EU-ból kiutasított külföldieknek még mindig csupán 20 százaléka hagyja el az unió területét.
(MTI)