A Hirosima és Nagaszaki elleni atomtámadás túlélőinek szervezete, a Nihon Hidankjo kapja idén a Nobel-békedíjat - jelentette be pénteken Oslóban Jorgen Watne Frydnes, a Norvég Nobel-bizottság elnöke.

A bizottság a két nukleáris csapás túlélőinek alulról szerveződő szervezetének az atomfegyvermentes világért folytatott erőfeszítéseiért ítélte oda a kitüntetést, és azért, mert a túlélők - japánul hibakusák - tanúságtételükkel bizonyítják, hogy soha többé nem szabad bevetni nukleáris fegyvert.

Az 1945 augusztusában végrehajtott amerikai atomtámadásokra válaszul létrejött globális mozgalom tagjai fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy felhívják a figyelmet a nukleáris fegyverek használatának katasztrofális humanitárius következményeire. Fokozatosan kialakult egy erőteljes, "nukleáris tabu" néven ismertté vált nemzetközi norma, amely erkölcsileg elfogadhatatlannak bélyegezi a nukleáris fegyverek használatát. A hirosimai és nagaszaki atomcsapások túlélőinek tanúságtétele pedig e tágabb értelmezésben egyedülálló - mondta Frydnes.

A Nobel-bizottságnak a nobelprize.org honlapon is megjelent indoklása szerint a hibakusák segítségével világszerte széleskörű és masszív ellenállás jött létre a nukleáris fegyverekkel szemben azáltal, hogy a túlélők személyes tapasztalataik alapján tájékoztató kampányokat indítottak és nyomatékosan felszólítottak e fegyverek elterjedése és használata ellen. "A hibakusák segítenek nekünk leírni a leírhatatlant, elgondolni az elképzelhetetlent, és valamiképpen felfogni a nukleáris fegyverek okozta felfoghatatlan fájdalmat és szenvedést" - fogalmazott az elnök.

Jorgen Watne Frydnes egyúttal felhívta a figyelmet arra "a biztató tényre", hogy már csaknem 80 éve nem vetettek be nukleáris fegyvert háborúban, a Nihon Hidankjo és más túlélők rendkívüli erőfeszítései pedig nagyban hozzájárultak a nukleáris tabu megteremtéséhez. Ez a tabu azonban jelenleg veszélyben van, mivel a nukleáris hatalmak modernizálják és bővítik fegyverarzenáljukat, miközben új országok akarnak atomfegyverekhez jutni és a folyamatban lévő háborúkban nukleáris fegyverek bevetésére vonatkozó fenyegetések hangzanak el. Az emberi történelem e pillanatában érdemes emlékeztetni magunkat arra, hogy mik is a nukleáris fegyverek: a legpusztítóbb fegyverek, amelyeket a világ valaha is látott.

Az elnök hangsúlyozta: a mai nukleáris fegyverek jóval nagyobb pusztító erővel rendelkeznek, mint az a két bomba, amely annak idején azonnal megölte Hirosima és Nagaszaki mintegy 120 ezer lakóját, majd a következő években hasonló számban haltak meg égési, illetve a sugárzás okozta sérülésekben. A mai nukleáris fegyverek - mint fogalmazott - "milliókat ölhetnek meg, és katasztrofális hatással lennének az éghajlatra. Egy nukleáris háború elpusztíthatná civilizációnkat".

A hirosimai és nagaszaki poklot túlélők sorsát sokáig eltitkolták és elhanyagolták. 1956-ban a helyi hibakusaszervezetek a csendes-óceáni atomfegyver-kísérletek áldozataival együtt megalakították a Nihon Hidankjót.

Frydnes a bizottság indoklását ismertetve elmondta: az idei békedíj átadásával a Nobel-bizottság minden olyan túlélő előtt tiszteletét teszi, akik, keserű tapasztalataikat a remény és a béke iránti elkötelezettség ápolására használják fel. A Nihon Hidankjo több ezer tanúvallomással szolgált, állásfoglalásokat és nyilvános felhívásokat adott ki, és évente küldöttségeket küldött az ENSZ-be és különböző békekonferenciákra, hogy emlékeztesse a világot a nukleáris leszerelés sürgető szükségességére.

"Egy nap a hibakusák, a történelem tanúi már nem lesznek közöttünk. De az emlékezés erős kultúrája és a folyamatos elkötelezettség révén Japánban az új generációk tovább viszik a tanúk tapasztalatait és üzenetét. Inspirálják és oktatják az embereket szerte a világon. Ily módon segítenek fenntartani a nukleáris tabut - az emberiség békés jövőjének előfeltételét" - fogalmazott.

A Norvég Nobel-bizottság tájékoztatása szerint a díjat 1901 óta 105. alkalommal osztották ki, 111 személynek és 28 szervezetnek ítélték eddig oda, és két olyan szervezet is volt, amely egynél többször nyerte el az elismerést. Idén 286 jelölt volt a Nobel-békedíjra.

Frissítés: Az atomfegyverek eltűnését szeretnék

Az atomfegyverek nem jelentenek garanciát a konfliktusmentes világra - jelentette ki pénteken Tokióban a Nihon Hidankjo, hirosimai és nagaszaki atomtámadás túlélőit képviselő, Nobel-békedíjjal kitüntetett szervezet társelnöke pénteken.

"Soha nem gondoltam volna, hogy ez megtörténhet" - mondta könnyek közt Mimaki Tosijuki. Mint mondta meglepődve látta, hogy mozgalmát azért jutalmazták, mert a túlélők tanúvallomásai bizonyítják, hogy soha többé nem szabad atomfegyvert használni.

"Szeretném látni, hogy a nukleáris fegyverek eltűnnek a Föld színéről" fogalmazott. "Azt mondták, hogy a nukleáris fegyvereknek köszönhetően béke honol majd az egész világon, de az atomfegyvereket terroristák is használhatják" - tette hozzá.

"Ha például Oroszország beveti őket Ukrajna ellen, Izrael pedig Gáza ellen, a folyamat nem áll meg. A politikai vezetőknek tisztában kell lenniük ezzel" - hangsúlyozta.

Mimaki párhuzamot vont a mai és a múltbeli konfliktusok káros következményei között, mondván: a gázai helyzet olyan, mint a 80 évvel ezelőtti Japán, amelyet a második világháború végén a bombák pusztítottak el.

Az atomtámadások túlélői - japánul hibakusák - évtizedek óta követelik a nukleáris fegyverek betiltását. Négy éve még számuk mintegy 136 700 volt.

"Tagjaink átlagéletkora 85 év körül van. Remélem, hogy a következő nemzedék és általában a lakosság továbbra is részt vesz a békeaktivizmusban, az atomfegyverek nélküli békéért" - hangoztatta Mimaki.

Hirosima polgármestere, Macui Kazumi azt mondta, hogy a hibakusák rohamosan öregszenek, és egyre kevesebben vannak, azok, akik képesek tanúságot tenni az atombombák birtoklásának haszontalanságáról, abszolút gonoszságáról.

Ezzel egy időben Isiba Sigeru japán kormányfő rendkívüli jelentőségűnek minősítette, hogy a Nobel-békedíjat annak a szervezetnek ítélték oda, amely hosszú évek óta dolgozik az atomfegyverek felszámolásá

(MTI)