Az európai uniós tagállamok többsége megszavazta a Kínában gyártott elektromos autók behozatalára vonatkozó végleges kiegyenlítő vámok kivetéséről szóló javaslatot pénteken - jelentette be az Európai Bizottság.



Fotó: electrive.com

Az erről szóló közleményben az uniós testület mindazonáltal hozzátette: folytatják a tárgyalásokat Kínával egy alternatív, a WTO szabályozásaival teljes mértékben összhangban lévő megoldás kidolgozására.

Az Európai Bizottság júliusban jelentette be, hogy ideiglenes kiegészítő vámot vet ki a Kínából érkező elektromos járművekre (EV), mert vizsgálataik szerint a kínai EV-k tisztességtelen kínai kormányzati támogatásban részesülnek, mely gazdasági kárral fenyegeti az uniós gyártókat.

A javaslat ellen öt tagállam, köztük Németország és Magyarország szavazott, 12 ország pedig - beleértve Spanyolországot és Svédországot - tartózkodott.

Frissítés: "végzetes jelzés" - itt vannak az első reakciók

Finoman szólva sincsenek elragadtatva az európai autógyártók az EU mai döntésétől, amivel az Európai Unió büntetővámokat vet ki a Kínából importált elektromos autókra. Az európai cégeket egyrészt azért érinti negatívan, mert ők is gyártanak Kínában autókat, és exportálnak is onnan, másrészt attól tartanak, hogy Kína esetleges válaszlépései az európai cégek kínai gyártását is nehéz helyzetbe hozzák.

BMW

A BMW negatív következményekre figyelmeztetett a Kínából származó elektromos autókra kivetett további vámokról szóló uniós szavazást követően.

A mai szavazás végzetes jelzés az európai autóipar számára - mondta a bajor vállalat vezetője, Oliver Zipse.

Most gyors tárgyalásos megoldásra van szükség az EU Bizottsága és Kína között, hogy elkerüljük a kereskedelmi konfliktust, amelynek a végén csak vesztesek lesznek.

Zipse szerint az, hogy Németország a vámok ellen szavazott, fontos jelzés, és növeli a tárgyalásos megoldás esélyét.

Mercedes-Benz

A kínai e-autókra kivetett további vámokról szóló uniós szavazást követően a Mercedes a BMW-hez hasonlóan negatív következményektől tart az iparágra nézve. A vállalat pénteken közölte, hogy hibának tartja az EU Bizottság büntetővámok kivetésére irányuló szándékát, amelynek messzemenő negatív következményei lehetnek.

Meggyőződésünk, hogy a büntetővámok hosszú távon rontják egy iparág versenyképességét - mondta a vállalat szóvivője.

A német autógyártó ehelyett a Kínával való tárgyalásos megoldást támogatja, ami szerintük mindkét fél érdekeit szolgálná. Ennek kidolgozása azonban időbe telne, ezért az intézkedések végrehajtását el kellene halasztani a Mercedes-Benz szerint

Stellantis

A Stellantis pénteken közölte, hogy támogatja a szabad és tisztességes versenyt, a stabil szabályokat és a keresletet támogató politikákat. A Stellantis közleményben közölte, hogy tudomásul vette a szavazást.

Globális vállalatként támogatjuk a szabad és tisztességes versenyt. Iparágunkra az ambiciózus CO2-csökkentési tervek és a kínai globális kereskedelmi offenzíva nyomása nehezedik - mondta az autógyártó.

Hozzátették, hogy ebben az átmeneti időszakban a keresletet támogató politikák és a szabályok stabilitásának biztosítása fontosabb, mint valaha.

Volkswagen

Felszólítjuk az EU Bizottságát és a kínai kormányt, hogy konstruktívan folytassák a folyamatban lévő tárgyalásokat a politikai megoldás érdekében, írja közleményében a német autógyártó.

A Kínából származó e-autókra kivetett büntetővámokról szóló uniós szavazást követően a Volkswagen továbbra is tárgyalásos megoldást sürget.

A közös célnak a védővámok és ezáltal a kereskedelmi konfliktus megelőzésének kell lennie.

Az október végi határozat végrehajtásáig továbbra is lehetséges a védővámokat elkerülő tárgyalásos megoldás. A Volkswagen továbbra is úgy véli, hogy a tervezett vámok rossz megközelítést jelentenek, és nem javítanák az európai autóipar versenyképességét.

Így szavaztak a tagországok

A Reuters információi szerint így szavaztak az egyes országok:

A szavazáson az egyes országok autóiparának érdekei is érvényesültek: miközben a francia autógyártóknak, a Stellantisnak és a Renaultnak nem jelentős piaca Kína, a két gyártó masszívan szenved az olcsó kínai konkurenciától, a német gyártóknak pedig fontos piac az ázsiai ország, és több olyan elektromos modell is készül ott, amit Kínából az EU-ba exportálnak, például a BMW csoportnál az elektromos MINI, vagy a Volkswagen csoportnál a Cupra Tavascan.

Ki mennyit fizethet?

A javasolt vámok széles skálán mozognak, attól függően, hogy az Európai Bizottság vizsgálatával együttműködő vagy nem együttműködő vállalatról van szó. Az eddigi tervek szerint a Tesla 7,8 százalékot, a kínai SAIC pedig 35,3 százalékot fizethet.

A lista így néz ki:

(MTI - Portfólió)