Elfogadhatatlannak nevezte Donald Tusk lengyel kormányfő kedden azt az előző napi német bejelentést, miszerint az illegális migráció visszaszorítása érdekében átmenetileg kiterjesztik az ellenőrzést Németország minden határára.

Tusk arra reagált a lengyel nagykövetek kedden kezdődött szokásos évi értekezletén mondott beszédében, hogy Nancy Faeser német belügyminiszter hétfőn bejelentette: szeptember 16-tól hat hónapra elrendeli vagy meghosszabbítja a határellenőrzéseket a szomszédos országokkal.

Tusk a jó lengyel-német kapcsolatok szószólójának nevezte magát, egyúttal elfogadhatatlannak minősítette a német határellenőrzés elrendelését. Kétségtelennek találta, hogy a szigorításokat a német belpolitikai helyzet miatt vezetik be, nem pedig azon mód miatt, ahogyan Lengyelország a saját határain az illegális bevándorlást kezeli.

„A keleti határaink megszervezése, finanszírozása, felfegyverzése tekintetében ma teljes támogatásra van szükségünk Németország és az egész Európai Unió részéről” – jelentette ki Tusk.

Közölte: a lengyel kormány „a legközelebbi órákban” a német korlátozások által szintén érintett államokhoz fordul, és „sürgős konzultációt” kér tőlük az uniós színtéren teendő lépésekről.

Tusk felszólalásában arra a hatásköri vitára is kitért, amely az utóbbi hónapokban Andrzej Duda lengyel elnök és a kormány között a nagykövetek felmentéséről és kinevezéséről keletkezett. A kormányfő reményének adott hangot, hogy „a szervezési-kinevezési problémák néhány hónap múlva végleg befejeződnek”. Ezzel Tusk a jövő májusban esedékes lengyel elnökválasztásra utalt.

A kormányfő szerint a lengyel alkotmány értelmében a kormány felel a külpolitikáért, „vagyis irányítja, kitűzi a céljait, megvalósítja, és teljes felelősséget visel lépései következményeiért”.

Az általános szavazáson megválasztott lengyel államfő az alkotmány szerint Lengyelország legmagasabb rangú képviselője, a külpolitikában együttműködik a kormányfővel és a külügyminiszterrel. Hatáskörébe tartozik a nagykövetek kinevezése és visszahívása is.

Radoslaw Sikorski külügyminiszter az utóbbi hetekben több tucat nagykövetet – köztük a washingtonit - hívta vissza. Miután az államfő nem írta alá a felmentéseket és az új nagykövetek kinevezéseit sem, az érintett országokban ideiglenes ügyvivők irányítják a lengyel külképviseleteket.

Marcin Przydacz, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság képviselője, az előző kormány külügyminiszter-helyettese hétfőn a wPolsce24 új konzervatív hírtelevízióban bírálta, hogy az idei nagyköveti értekezletet „gyakorlatilag a nagykövetek részvétele nélkül” tartják meg. „Radoslaw Sikorski megbénította, ha jól értem, Tusk miniszterelnök kérésére, a lengyel külképviseletek működését” – jelentette ki Przydacz.

A holland menekültügyi miniszter üdvözölte Németország döntését

Üdvözölte a határellenőrzések átmeneti kiterjesztéséről szóló berlini döntést Marjolein Faber holland menekültügyi és migrációs miniszter kedden az X-en közzétett üzenetében. Mint mondta, a német kormány lépése összhangban van saját elképzeléseivel, és "biztonságosabb Hollandiát" sürgetett.

Faber mindazonáltal a bejelentést követően leszögezte: a minimálisra kell csökkenteni a határellenőrzés kereskedelemre gyakorolt hatását.

Németország döntése miatt több, a német határhoz közeli holland önkormányzat aggodalmának adott hangot. Joris Bengevoord, Winterswijk polgármestere és a 24 holland és 104 német települést tömörítő Euregio önkormányzati társulás vezetője a sajtónak elmondta: érthető, ha Németország intézkedéseket hoz több késes támadás után, azonban a hétfői berlini döntést "pánikreakciónak" nevezte.

Felhívta a figyelmet az ingázók jövőbeni várható nehézségeire is, akik olykor négy-öt alkalommal is átlépik a holland-német határt naponta.

A TLN szállítmányozással és logisztikával foglalkozó holland vállalat szintén aggodalmának adott hangot a döntés miatt, és azt vetette Németország szemére, hogy aláássa a schengeni egyezményt, ezáltal pedig az áruk szabad áramlása elé is akadályt gördít.

Németország Hollandia egyik legfontosabb kereskedelmi partnere, a szállítmányozási cégek pedig máris súlyos késésekre számítanak, hasonlóan ahhoz, ami az Egyesült Királyság határán történt a Brexit után.

(MTI)