Kína nem küld többé gyermekeket a tengerentúlra örökbefogadás céljából – közölte a kormány pénteken Pekingben; a döntéssel egy három évtizedes rendelkezést szüntetnek be a korábban szigorú egygyermekes politikája feloldása után.

Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője pénteken elmondta, hogy a kormány kiigazította a határokon átnyúló örökbefogadási politikáját, hogy az összhangban legyen a nemzetközi trendekkel.

„Az örökbefogadás céljából Kínába érkező külföldiek három generáción belüli, azonos generációs vérrokonaik gyermekének vagy mostohagyermekének örökbefogadásától eltekintve, Kína nem fog több gyermeket küldeni külföldre örökbefogadás céljából” – fogalmazott Mao.

„Jó szándékukért, szeretetükért és kedvességükért nagyrabecsülésünket fejezzük ki azoknak a külföldi kormányoknak és családoknak, akik kínai gyermekeket szeretnének örökbe fogadni” – tette hozzá.

Kína az egyik legalacsonyabb születési rátával rendelkezik világszerte, és a kormány az elmúlt időszakban több próbálkozást is tett, hogy a fiatalokat gyermekvállalásra ösztönözze. A gyermekgondozás magas költségei, a munkahelyi bizonytalansággal kapcsolatos aggodalmak azonban visszatartó erők a kínai fiatalok körében.

A kínai kormány 1979 és 2015 között szigorú egygyermekes családtervezési politikát vezetett be a népesség csökkentése érdekében, de sok család a hagyományok miatt a fiúgyermekeket tartotta meg, míg a lánygyermekeket örökbe adták.

Kína először 1992-ben nyitotta meg kapuit a nemzetközi örökbefogadás előtt, ez idő alatt több mint 16 ezer kínai gyermeket, főként lányokat fogadtak örökbe külföldi családok szerte a világon.

(MTI)